Archiwum 2012

Relacje » Archiwum 2012

 • Świąteczny KIERMASZ KSIĄŻEK w bibliotece

  grudzień / styczeń

   

  ZAPRASZAMY na Świąteczny Kiermasz Książek.

  Zakupiona książka może wzbogacić domowy księgozbiór lub być wspaniałym prezentem mikołajowym, urodzinowym lub świątecznym.

  W ofercie m.in. książki dla dzieci i młodzieży, baśnie, książki edukacyjne, słowniki, książki kulinarne, obyczajowe itp.

  Zachecamy do odwiedzenia gołczańskiej biblioteki  i zapoznania sie z ofertą.

 • Wystawa "Miłosz w Krakowie"

  2.11.2012 - 29.12.2012

   

  W listopadzie i grudniu prezentowaliśmy wystawę przybliżającą sylwetkę noblisty - Czesława Miłosza (wystawa dostepna także w formie on-line). 

  Wystawa "Miłosz w Krakowie" pokazuje miejsca szczególnie bliskie i ulubione przez Pisarza, często przez Niego odwiedzane oraz instytucje, z którymi był związany.

  Autorami fotografii są Agnieszka Będkowska i Jerzy Woźniakiewicz, tekst i bibliografię opracowała Iwona Górny przy współpracy Jadwigi Sulikowskiej.

  Wystawa została zrealizowana w ramach projektu "Rok Czesława Miłosza w WBP w Krakowie" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  więcej>>

 • Umarłam ze śmiechu - biografia Hanki Bielickiej

  28 grudnia 2012

  Na ostatnim w tym roku spotkaniu DKK Między Regałami omawialiśmy "biografię" Hanki Bielickiej autorstwa Zbigniewa Korpolewskiego "Hanka Bielicka. Umarałm ze śmiechu - wspomnienia, anegdoty, niepublikowane monologi". Książka ta nieco rozczarowała klubowiczów, gdyż za dużo w niej było samego autora, a za mało pani Hanki Bielickiej. Anegdot - mimo zapowiedzi - też nie za wiele... Pozostaje więc liczyć, że ktoś jeszcze pokusi się o napisanie o tak wspaniałej artystce.

  Spotkanie odbyło się 28 grudnia (piatek) . Zdjęcia obejrzeć można w naszej galerii.

  więcej>>

   

 • Pochwała brzydoty - czyli o pięknie inaczej

  27.12.2012

   

  Tuż po świętach odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie  Dyskusyjnego Klubu Książki  "Szeptem o książkach".  Dyskutowaliśmy o powieści Loredany Frescura "Pochwała brzydoty". Książka porusza typowo młodzieżowe problemy związane z potrzebą akceptacji i konfliktem pokoleniowym z rodzicami.

  Podjęliśmy  - wzorem bohaterek książki - próbę stworzenia zarysu rozprawki na temat piękna zewnętrznego jako niezbędnego składnika osiągnięcia sukcesu. Argumenty za i przeciw tezie padały z dwóch stron, popierane przykładami z literatury, filmu i życia. Efektem rozważań było stwierdzenie, iż piękno jest kwestią subiektywną i tam gdzie ktoś dostrzega zwykły szary kamyk, ktoś inny zobaczyć może najcenniejszy klejnot świata.

  więcej>>

 • Życzenia świąteczne

   

 • Konkurs plastyczny "ŚWIĄTECZNY ANIOŁ - OPIEKUN KSIĄŻEK"

  21 grudnia 2012

   

  21 grudnia w auli szkoły podstawowej w Gołczy odbył się finał konkursu plastycznego "Świąteczny anioł - opiekun książek". Celem konkursu było kultywowanie tradycji ludowej oraz promowanie uczniów z talentem plastycznym.

  Pracę konkursową stanowiła wykonana dowolną techniką postać anioła - opiekuna książek nie mniejsza niż 20 cm.

  Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych i gimnazjum z Gminy Gołcza. Wzięło w nim udział ponad 60 osób, a 22 zostały nagrodzone.

  W bibliotece obejrzeć można pokonkursową wystawę prac, a zdjęcia z imprezy dostępne są w naszej galerii.

  Artukuł jest dostepny na stronie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

  więcej>> 

 • Święta w różnych stronach świata - lekcja biblioteczna z klasą II i III SP w Gołczy

  19.12.2012

   

  Tuż przed przerwą świąteczną bibliotekę odwiedzili II i III klasiści ze Szkoły Podstawowej w Gołczy pod opieką pani Marioli Stanoch i pani Ochockiej-Dymek. Tematem spotkania były święta bożonarodzeniowe w różnych krajach świata np. Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Norwegii, Włoszech, Rosji, Kamerunie, Indiach, Kolumbii i wielu innych. Uczestnicy dowiedzieli się m.in, że głównym daniem świątecznym w Hiszpani jest pieczona ryba i "ciasto Trzech Króli" ; we Francji natomiast nie ma wigilii, ale uroczysty obiad następnego dnia podczas którego podaje się indyka nadziewanego kasztanami; a na Węgzrech w okresie świąt organizuje się wielkie bale dla dzieci.

  Zdjęcia ze spotkania obejrzeć można w naszej galerii.

   

 • Wizyta św. Mikołaja w gołczańskiej bibliotece

  4 grudnia 2012

   

   

   

  We wtorek 4 grudnia wraz z pierwszym śniegiem tej zimy do Biblioteki i Ośrodka Animacji Kultury zawitał najprawdziwszy Święty Mikołaj. Na spotkanie z nim przybyły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Szreniawie oraz kilkanaścioro rodziców wraz z małymi dziećmi, którzy chcieli swoje grzeczne dzieci przezdstawić Mikołajowi.

  Na uczestników mikołajek czekał słodki poczęstunek.
  Imprezie towarzyszył spektakl Teatru Kalejdoskop „Najjaśniejsza gwiazdka”.

  Wizyta świętego była wielkim przeżyciem, zwłaszcza dla maluchów, które z Mikołajem spotkały się po raz pierwszy.  Mamy nadzieję, że to pełne radości sptkanie zostanie jednym z najcenniejszych wspomnień z dzieciństwa.

  Zdjęcia z mikołajek obejrzeć można w naszej galerii.

   

  więcej>>

 • Katalog SOWA BiOAK oraz obsługa internetowych kont użytkowników – lekcja z klasami I Gimnazjum w Gołczy

  29 listopad 2012

  6 grudnia 2012

  7 grudnia 2012

   

   

  W bibliotece już od roku działa elektroniczna obsługa czytelników. Obecne klasy I gimnazjum zostały zaproszone do zapoznania sie z tą usługa, a także z możliwością kontaktu on-line z bibliotekarzem  przez komuniaktor gg i  opcją proponowania książek do zakupu  w celu poszerzenia księgozbioru biblioteki.

  Gimnazjaliści uczyli się:
  • sposobów wyszukiwania książki w katalogu BiOAK SOWA
  • poruszania się w katalogu powiatowym
  • logowania do systemu i obsługi własnego konta internetowego (prolongata, zamawianie, rezerwacja, monitowanie zaległości, historia wypożyczeń, itp.).

  Zdjęcia obejrzeć można w naszej galerii.

 • Antykwariusz - zagadka detektywistyczna na długie jesienne wieczory

  28 listopad (środa)

   

  28 listopada odbyło się "andrzejkowe" spotkanie z literaturą przygodową z wątkami detektywistycznymi. Tym razem rozmawialiśmy o "Antykwariuszu" autorstwa Ewy Karawan-Jastrzębskiej.  Lektura ta jednak nie przypadła klubowiczom do gustu.

  Dodatkowo odbyły się  tradycyjne andrzejkowe wróżby!

   

  więcej>>

   

 • Gołczańska Akademia Dobrych Manier

  27 listopad  oraz 5 grudnia 2012

   

  [Rozmiar: 54557 bajtów]

   

  Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury zorganizowała cykl warsztatów z savoir-vivre dla gimnazjalistów. W szkoleniu wzięło udział około 160 uczniów z klas I, II i III Gimnazjum w Gołczy. Ponieważ o wartości człowieka świadczy nie tylko to, co wie czy potrafi, ale również to jak się zachowuje - podczas zajęć młodzież zdobywała odpowiedzieć na pytanie: jakie zachowanie cechuje kulturalnego człowieka?

  Zajęcia poprowadziła  aktorka i wykładowca Akademii Dobrych Manier pani Maria Bujas-Łukaszewska.

  Zdjęcia ze spotkania obejrzeć mozna w naszej galerii.

  więcej>>

   

 • "Rzeź bezkręgowców" - czyli spotkanie z twórczością Joanny Chmielewskiej

  26 listopada (poniedziałek)

   

  Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 26 listopada.

  Rozmawialiśmy o kondycji kryminału polskiego w kontekście książki Joanny Chmielewskiej "Rzeź bezkręgowców". Jako dodatkową lekturę z cyklu "DKK poleca" omawialiśmy najnowszą książkę Małgorzaty Musierowicz pt. "McDusia".

   

  więcej>>

 • Szkolenie w ramach programu „Biblioteczne zajęcia dla dzieci i rodziców – II edycja”

  21-23 listopad 2012

   

   

  Dzieki udziałowi  w programie PRB "Organizacje pozarządowe Bibliotekom" nasza placówka nawiązała współpracę z Fundacją Rozwoju Dzieci im.J.A.Komeńskiego.

  Przedstawiciele fundacji zorganizowali w Krakowie 3-dniowe warsztaty dla bibliotekarzy-animatorów, którzy w pierwszym półroczu przyszłego roku realizować bedą "grupy zabawowe" w ramach projektu „Biblioteczne zajęcia dla dzieci i rodziców – II edycja”. W szkoleniu wzieły udział Iwona Durbas i Agnieszka Skotnicka.

  więcej>>

 • Zjazd moderatorów DKK

  21 listopada 2012

   

  20 i 21 listoapada w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie został zorganizowany zjazd moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki na którym nie zabrakło moderatorów z biblioteki w Gołczy.

  Spotkanie prowadziła pani Elżbieta Skrzydlewska - koordynator 120 klubów DKK w małopolsce. Dodatkową atrakcję stanowiły warsztaty dziennikarskie prowadzone przez Krzysztofa Koziołka - "kryminalistę", polskiego autra "gatunku zmąconego". 

   

  więcej>>

   

 • Kamila - spotkanie z twórczością Ewy Barańskiej

  9 listopada (piątek)

   

  Kolejne spotkanie klubowieczów z DKK "Szeptem o książkach" odbyło się 9 listopada.

  Dyskutowaliśmy o książce Ewy Barańskiej pt: "Kamila" opowiadającej historię samobójczej śmierci uczennicy renomowanego liceum i jej klasy.

   

 • Darmowe oprogramowanie Microsoft dla gołczańskiej biblioteki

  październik / listopad 2012

   

  Dzięki uczestnictwu w II Rundzie Programu Rozwoju Bibliotek nasza instytucja otrzymała bezpłatne oprogramowania Microsoft z przeznaczeniem do publicznego użytkowania.

  Oprogramowanie zostało zainstalowane na komputerach w bibliotece głównej i filii w Wysocicach.

  Wartość rynkowa  darowizny wynosi $ 9 390,00 USD.

  więcej>>

 • Wystarczy, że jesteś - czyli kolejna odłsona Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk

  29 październik 2012 (poniedziałek)

   

  Klubowiecze z DKK "MIEDZY REGAŁMI" po raz kolejny spotkali się  z  twórczością Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk. Tym razem  dyskusja dotyczyła książki dla młodzieży w kontekście pozostałego pistarstwa tej autorki.

   

  więcej>>

   

   

 • APEL Państwowej Inspekcji Sanitarnej w sprawie DOPALACZY

  wrzesień / październik

   

  Małopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny apeluje do rodziców, wychowawców, opiekunów BĄDŹCIE CZUJNI!

  DOPALACZE - TO POWAŻNE ZAGROŻENIE DLA TWOJEGO DZIECKA!

   

  więcej>>

 • KIERMASZ KSIĄŻEK w bibliotece w Gołczy oraz w Filii w Wysocicach

  wrzesień / październik

   

  W okresie jesiennym w bibliotece gościł KIERMASZ KSIĄŻEK  Wydawnictw Papilon, Publicat, Wydawnictwa Elżbieta Jarmołkiewicz, Olimp Media, Olejasiuk, Book House.


  W ofercie m.in. książki dla dzieci i młodzieży, baśnie, książki edukacyjne, słowniki, książki kulinarne, obyczajowe itp.

 • KLUBOWICZE na 16 TARGACH KSIĄŻKI w Krakowie

  25 - 28 październik 2012

   

  Klubowicze z DKK "Miedzy Regałami" i DKK "Szeptem o książkach" wzięli udział w 16 Targach Książki w Krakowie odbywajaych się w dniach 25-28 października.

  Więcej informacji:
  16. Targi Książki w Krakowie
  www.facebook.pl/targi.ksiazki.w.krakowie

  Zdjęcia obejrzeć można w naszej galerii.

 • WYSTAWA fotograficzna "Afroamerykanie na południu USA – historia i współczesność"

  1.09.2012 – 30.10.2012

   

  Od września w bibliotece w Gołczy prezentowana była wystawa „Afroamerykanie na południu USA – historia i współczesność”

  Ekspozycja stanowi dokumentację wyprawy badawczej do Stanów Zjednoczonych zorganizowanej przez Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Instytut Studiów Amerykanistyki i Instytut Etnologii Uniwersytetu w Lipsku.

  Autorami zdjęć są studenci biorący udział w wyprawie: Małgorzata Cyganek, Karolina Słup i Marcin Ostachowski.

  Wystawę oglądać można było do końca października.

  więcej>>

 • "Książę mgły" i "Ciemność przed świtem" - czyli spotkanie z literaturą fantazy

  28.09.2012

   

  Spotkanie z   literaturą fantazy.

  Tym razem klubowicze dyskutowali o prozie Carlosa Ruiza Zafona i J.A..London. 

  więcej>>

   

 • Lekcje biblioteczne w Filii w Wysociach

  26-28 września oraz 1 październik 2012