Archiwum 2013

Relacje » Archiwum 2013

 • Akcja "czytam sobie"

  W sytuacji, gdy ponad 60% Polaków nie czyta książek, szczególnie ważne jest pokazanie rodzicom i dzieciom, jak wiele radości i satysfakcji daje młodym ludziom czytanie książek. Celem Akcji „Czytam sobie” jest pokazanie dzieciom, że samodzielne czytanie jest dobrą zabawą, a nauka czytania może być przyjemnością.

  W Akcję włączyło się wiele osób publicznych. Opowiadają one w spotach, dlaczego czytanie od najmłodszych lat jest ważne i w jaki sposób książki wpłynęły na ich życie oraz przyczyniły się do sukcesu zawodowego i prywatnego. Pasją do czytania udało się również zarazić firmy, które zechciały wsprzeć akcję pro publico bono zarówno w kreacji, jak i komunikacji. Szczególnego wsparcia udzieliła Pierwsza Dama RP, małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego pani Anna Komorowska przesyłając list gratulacyjny w związku z zainicjowaniem Akcji „Czytam sobie” oraz zachęcający do włączenia się do programu http://www.czytamsobie.pl/index.php

  Zachęcamy do pobierania materiałów, które – mamy nadzieję – zainspirują rodziców i dzieci do sięgania po książki. Czytanie to świetna zabawa!

 • "Worki zabawowe" - nowa oferta biblioteki

   

  Serdecznie zapraszamy dzieci wraz z rodzicami do korzystania z nowej oferty biblioteki - "worków zabawowych".

   

  Worki zabawowe to pakiet zawierający pomysł na spędzenie wolnego czasu dla całej rodziny. W 10 zestawach znaleźć można gry, zabawki, a także książki, które pomagają rozwijać umiejętności manualne, zdolność logicznego i kreatywnego myślenia, a poza tym pozwalają świetnie bawić się wspólnie z dzieckiem.

   

  Nie kupuj więc kota w worku, zwłaszcza jeżeli możesz go wypożyczyć w naszej bibliotece !!!

  Regulamin udostępniania worków zabawowych

   

  Worki zabawowe otrzymaliśmy w ramach projektu „Biblioteczne zajęcia dla dzieci i rodziców” realizowanego we współpracy z Fundacją Rozwoju Dzieci im. J.A.Komeńskiego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

  więcej>>

   

 • Ucz się za mną języka chińskiego

  Biblioteka w Gołczy otrzymała w darze od Instytutu Konfucjusza w Krakowie zestaw podręczników do nauki języka chińskiego.

  Zestaw obejmuje: Międzynarodowy program nauki języka chińskiego; Ucz się ze mną chińskiego: ćwiczenia dla początkujących; Ucz się ze mną chińskiego :podręcznik dla uczniów dla początkujących + CD-ROM + chińskie zwroty na kartach +  chińskie znaki na kartach.

  Wszystkich chętnych zapraszamy do zapoznania się z nową ofertą i nauki języka chińskiego.

 • Wystawa fotografii Ikon Walnetgo Wojciechowskiego

  listopad / grudzień

   

  Biblioteka Publiczna w Gołczy serdecznie zaprasza na wystawę fotografii ikon Walentego Wojciechowskiego.

  Walenty Wojciechowski urodził się na Podolu na Ukrainie, w rodzinie polskiej. Ukończył studia ekonomiczne i czteroletnią szkołę pisania ikon w Chmielnickim (HIKOШ). Od 7 lat zajmuje się profesjonalnie pisaniem ikon według tradycyjnych metod i technik i wciąż doskonali swój warsztat pracy. Poza pisaniem ikon na drewnie, wykonuje także ikony bezpośrednio na tynku w nowo wybudowanych cerkwiach i kościołach na Ukrainie. Swoje ikony prezentował na wystawach w Chmielnickim, Tarnopolu, Kijowie oraz Odessie.

  W gołczańskiej bibliotece prezentowane są fotografie ikon Walentego Wojciechowskiego, natomiast ich oryginały można zobaczyć w krakowskim Muzeum Archidiecezjalnym.

  Zdjęcia z wystawy dostępne w galerii BiOAK.

   

 • Mikołajkowy kiermasz książek

  listopad/grudzień

   

  ZAPRASZAMY na Mikołajkowy Kiermasz Książek do Biblioteki Publicznej w Gołczy oraz Filii w Wysocicach.

   

  Zakupiona książka może wzbogacić domowy księgozbiór lub być wspaniałym prezentem dla Twoich bliskich!

   

 • Życzenia świąteczne

 • Dekoracje, ozdoby i upominki świąteczne z siana i słomy

  20 grudnia 2013

   

  Biblioteka w Gołczy serdecznie zaprasza na finał konkursu bożonarodzeniowego i rozdanie nagród do Szkoły Podstawowej w Gołczy w piątek 20 grudnia na godzinę 9:15.

  lista osób nagrodzonych

   

  Zdjęcia prac oraz zdjęcia z wręczenia nagród do obejrzenie w galerii BiOAK.

   

  W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.

  Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Gołcza

  tel.: 12 388 60 44  e-mail: bioak@op.pl

 • Charytatywny kiermasz bożonarodzeniowy dla Oliwki

   

  W dniach 17-20 grudnia 2013 r. zapraszamy do Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gołczy na charytatywny kiermasz bożonarodzeniowy stroików i ozdób świątecznych, z którego całkowity dochód zostanie przeznaczony na leczenie i rehabilitację Oliwii Pasek.

   

  więcej>>

 • Bajkowe spotkanie z Mikołajem, aniołem i diabłem

  5 grudnia 2013

   

  W czwartek 5 grudnia wraz z pierwszym śniegiem tej zimy do Biblioteki i Ośrodka Animacji Kultury w Gołczy zawitał najprawdziwszy Święty Mikołaj w asyście Aniołka i Diabełka. Na spotkanie z nim przybyły dzieci ze wszystkich zerówek Szkoły Podstawowej w Gołczy oraz kilkanaścioro rodziców wraz z małymi dziećmi z grupy zabawowej działającej przy bibliotece.

  Na uczestników mikołajek czekał stos prezentów, który ledwie mieścił się pod świątecznym drzewkiem. Mikołaj każdemu z dzieci poświęcił chwilę by upewnić się, że wszyscy zasłużyli na przygotowane przez elfy prezenty. Dzieciaki miały możliwość uścisnąć rękę Mikołaja, poszarpać go za długą białą brodę, a także  zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.


  Imprezie towarzyszył spektakl Studia Małych Form Teatralnych SZTUKA zatytułowany „Smok Wawelski”.

  Wizyta świętego była wielkim przeżyciem, zwłaszcza dla maluchów, które z Mikołajem spotkały się po raz pierwszy.  Mamy nadzieję, że to pełne radości spotkanie zostanie jednym z najcenniejszych wspomnień z dzieciństwa.

  Zdjęcia z mikołajek obejrzeć można w naszej galerii.

 • Zakup nowości wydawniczych do bibliotek

   

   

  Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Gołcza  w ramach programu Biblioteki Narodowej realizuje projekt "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek" w roku 2013.

  Wysokość dotacji dla naszej biblioteki wyniosła 4 250,00 zł.

  Ze środków finansowych Biblioteki Narodowej 2/3 kwoty przeznaczone zostanie na zakup literatury dla dorosłych, a 1/3 na zakup literatury dla dzieci i młodzieży.

 • Szalone życie Rudolfa...

  2 grudnia 2013

   

  Tematem grudniowego spotkania DKK była książka Joanny Fabickiej.

  Przezabawny i rozbrajająco szczery pamiętnik piętnastoletniego gimnazjalisty, komentujący w dowcipny sposób otaczającą nas rzeczywistość. Każdy, kto przeżył koszmar dojrzewania, chodził do szkoły, miał "toksycznych rodziców", odnajdzie w zapiskach Rudolfa własne przeżycia i będzie się śmiał do łez. Szalone życie Rudolfa to książka nie tylko dla dorastającej młodzieży, lecz także dla "dorastających dorosłych". Dla wszystkich, którzy mają poczucie humoru i potrafią śmiać się z samych siebie.

  Życie nigdy nie było dla Rudolfa łaskawe. Jakby mało miał kłopotów z dojrzewaniem, los pokarał go nieprzeciętną inteligencją, pasją aktorską i wyjątkową rodziną. Matka przewodzi grupie radykalnych feministek, ojciec romansuje z koreańską artystką awangardową, babcia zamierza związać się z korsykańskim kucharzem, a bratanka nie powstydziłby się sam diabeł. Jak w takich warunkach rozwinąć się duchowo?Jak zdobyć zasłużoną sławę? A przede wszystkim, jak niepostrzeżenie dostać się do osiedlowego sex shopu?

 • "Jeździec miedziany" - fenomen sagi Pauliny Simons

  27 listopada 2013

   

   

  Spotkanie z powieścią Pauliny Simons, która zachwyciła miliony czytelniczek na całym świecie, a jednocześnie wzbudziła negatywne emocje...

   

  Epopeja chwytająca za serce jak „Doktor Żywago”. Leningrad, rok 1941. 17-letnia Tania Mietanowa poznaje młodego oficera
  mówiącego z obcym akcentem. Zakochuje się w nim ku swemu przerażeniu, gdyż Aleksander jest już obiektem uczuć jej siostry Darii. Miłość jednak nie wybiera - Aleksander odwzajemnia uczucia Tani, ale by nie ranić Darii, bohaterowie przysięgają nigdy nie ujawnić swej miłości.

 • Podsumowanie projektu „Muzyka na całe życie…”

  Uroczystość z okazji Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości była jednocześnie okazją do podsumowania realizacji projektu „Muzyka na całe życie – kultywowanie lokalnych tradycji muzycznych poprzez doposażenie Orkiestry Dętej Czapelanka” realizowanego przez Bibliotekę i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Gołcza.

  Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Działanie 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętych PROW na lata 2007-2013.

  Celem projektu było kultywowanie tradycji muzycznych i upowszechnianie amatorskiego ruchu artystycznego Gminy Gołcza poprzez zakup instrumentów muzycznych dla Orkiestry Dętej „Czapelanka”.

  Wartość projektu to 31 875,00 zł. Kwota ta w całości przeznaczona została na zakup instrumentów muzycznych.

  Zwieńczeniem projektu był koncert Orkiestry Dętej podczas lokalnych obchodów Narodowego  Święta Odzyskania Niepodległości.

  Zdjęcia dostępne w galerii BiOAK.

  Szersza relacja z uroczystości na stronie Urzędu Gminy Gołcza.

   

 • Medal "W dowód uznania"

  Miło nam poinformować, iż Pani Bożena Hess dyrektor Biblioteki i Ośrodka Animacji Kultury Gminy Gołcza w dowód uznania za zasługi na rzecz bibliotekarstwa i czytelnictwa uhonorowana została prestiżową nagrodą Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich - medalem "W dowód uznania".

  Medal wręczyła dyrektor przewodnicząca Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Elżbieta Stefańczyk oraz Dorota Rzepka przewodnicząca Zarządu Małopolskiego SBP podczas uroczystości związanych z jubileuszem 90-lecia miechowskiej książnicy.

   

  więcej>>

 • Ta, którą nigdy nie byłam...

  6 listopada 2013

   

  Spotkanie z książką autorstwa

  Klubowicze w większości "polegli" nad tą lekturą. Ale nie dajemy za wygraną i robimy drugie podejście, więc relacja i wrażenia literackie zostaną uzupełnione.

  Spotkanie natomiast poświęciliśmy ostatnim targom książki w Krakowie, wspomnieniom o twórczości Chmielewskiej i wrażeniom ze spotkania z panią Małgorzatą Gutowską-Adamczyk.

   

   

 • Niebieskie nitki - czyli o kolorach uczuć w pisarstwie Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk

  4 listopada 2013

   

  4 listopada na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o książce pani Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, którą gościliśmy w naszej bibliotece około 2 tygodnie wcześniej - w dniu premiery jej powieści "Podróż do miasta świateł cz.2".

  Czas przeznaczony na dyskusję o "Niebieskich nitkach'  pochłonęła wymiana wrażeniami ze spotkania autorskiego.

  Pozycje tę jednak gorąco polecamy miłośnikom literatury obyczajowej.

  Zdjęcia ze spotkania dostępne w galerii BiOAK.

  Szesnastoletnia Linka nie umie się pogodzić z rozwodem rodziców. Czuje, że ojciec ją zdradził, a z matką nie może się dogadać. Na domiar złego musi się przeprowadzić do zrujnowanego dworku babci i prababci. W pełnym życzliwości i ciepłych wspomnień otoczeniu Linka próbuje na nowo poukładać sobie życie. Ale czy serdeczność najbliższych kobiet wystarczy? Wrażliwa dziewczyna szuka ukojenia w sztuce, nieoczekiwanym wsparciem staje się korespondencja ze sławnym pisarzem. Wirtualną znajomość z tym intrygującym mężczyzną nawiązuje także matka Linki...

 • "Woda w lesie"

  wrzesień / październik 2013

  W okresie września i października prezentowaliśmy w bibliotece w Gołczy na pokonkursową wystawę zdjęć "Woda w lesie".

  Ekspozycja zawierała najlepsze fotografie IV Małopolskiego Konkursu Fotograficznego "Leśne inspiracje 2012”. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Małopolskiego Kuratora Oświaty, Aleksandra Palczewskiego.

   

  Zdjęcia z wystawy obejrzeć można w galerii BiOAK.

  więcej>>

 • Kiermasz książek w bibliotece w Gołczy i Wysocicach

  wrzesień/październik

   

  ZAPRASZAMY na Kiermasz Książek do Biblioteki Publicznej w Gołczy oraz Filii w Wysocicach. Zakupiona książka może wzbogacić domowy księgozbiór lub być wspaniałym prezentem dla Twoich bliskich!

 • Nowe instrumenty muzyczne dla Orkiestry Dętej "Czapelanka"

  29 października 2013

   

  W dniu 29 października 2013r. w Urzędzie Gminy w Gołczy, Wójt Gminy Lesław Blacha przekazał nowe instrumenty muzyczne Orkiestrze Dętej „Czapelanka”. Nowy sprzęt muzyczny został zakupiony w ramach projektu pn. "Muzyka na całe życie – kultywowanie lokalnych tradycji muzycznych poprzez doposażenie Orkiestry Dętej Czapelanka” w ramach  działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Wartość projektu to 31 875,00 zł, z czego dofinansowanie wynosi 20 731,00 zł.

  więcej>>

 • ZAPRASZAMY na 17 Targi Książki w Krakowie

 • Spotkanie autorskie z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk

  23 października 2013

   

  Biblioteka w Gołczy gościła znaną pisarkę Małgorzatę Gutowska –Adamczyk.

  Odwiedziny autorki „Cukierni pod Amorem” ; „Wystarczy, że jesteś”, „Niebieskie nitki”, zbiegły się w czasie z premierą jej najnowszej powieści „Podróż do miasta świateł: Rose de Vallenord”. Jako jedni z pierwszych mogliśmy zdobyć książkę wraz z bezcennym autografem.

   

  W spotkaniu wzięły udział 2 Dyskusyjne Kluby Książki oraz młodzież z Gimnazjum w Gołczy.

  Spotkanie przebiegało w sympatycznej atmosferze – rozmawialiśmy o pasjach, planach na przyszłość, lekturach i ich niedostosowaniu do współczesnych czytelników, o walce z wewnętrznym leniem w osiąganiu celów i o ćwiczeniu cierpliwości. To ostatnie okazuje się być niezwykle trudne, więc może warto zastosować metodę z ubiegłego wieku, tzn. udostępnić młodzieży kłębek splątanych nici w celu ich rozsupłania.

   

  Autorka udzieliła młodzieży cennej lekcji, o ty czym kierować się w życiu i jak znaleźć szczęście.

  „Każdy musi szukać szczęścia w sobie, inni ludzie, choćby nie wiem, jak się starali, nie są w stanie nam go dać.”(Cukiernia pod Amorem: Hryciowie)

  „Swojego szczęścia nie możesz uzależniać od innych ani tym bardziej od losu, musisz je budować sama. Powinnaś być silna, bo tylko tacy ludzie bywają szczęśliwi, a tę moc czerpie się z własnego wnętrza, z pokus, którym uda ci się oprzeć, z odnoszonych codziennie małych zwycięstw nad własnymi słabościami, z plonu, jaki przyniesie twoja praca .”(Cukiernia pod amorem: Hryciowie)

   

  Spotkanie odbyło się w ramach programu Dyskusyjnych Klubów Książki realizowanego we współpracy z Instytutem Książki.

   

  Zdjęcia dostępne w galerii BiOAK.

   

   

 • GŁOSOWANIE na nauczyciela małopolski

  do 23 października

   

  Dziennik Polski ogłosił plebiscyt na Nauczyciela Małopolski.

  Zapraszamy do wzięcia w nim udziału i głosowania.

  Z naszej gminy kandyduje pani Urszula Jasłowska - wychowawczyni klasy Ob w Szkole Podstawowej w Gołczy.

  SMS o treści DZPONSP.1 na numer 72355

   

  opinia Dyrektora BiOAK

   

 • Europejski Dzień Seniora

  21 października 2013

  W ramach programu Akademia Orange dla Bibliotek w Bibliotece w Gołczy realizowany jest kurs komputerowy skierowany do seniorów. Jego celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu straszych mieszkańców społeczności lokalnej.

  Podczas szkolenia obchodziliśmy Europejski Dzień Seniora. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, a podczas przerwy kawowej i po zakończeniu zajęć delektowaliśmy się przepyszną babką upieczoną przez uczestniczkę szkolenia panią Katarzynę.

   

  Zdjęcia dostępne w galerii BiOAK.

   

 • Grupa zabawowa rusza od nowa

  1 października 2013

   

  „Pokochaj pluszowego misia on przyjacielem dzieci jest, Dorotka, Adaś i Justysia wesoło wszyscy BAWMY SIĘ” słowami tej piosenki rozpoczęliśmy kolejny cykl spotkań dla dzieci i rodziców. Pierwsze spotkanie Grupy Zabawowej odbyło się  1 września w bardzo miłej i wesołej atmosferze. Na początku spotkania dzieci wraz z rodzicami uczestniczyli w zajęciach muzyczno ruchowych, gdzie wspólnie śpiewali i tańczyli trzymając w rękach pluszowe misie. Potem odbywały się luźne zabawy na dywanie, układanie klocków i zabawy w namiocie oraz wspólne oglądanie książeczek. Największym powodzeniem cieszył się tunel, który bardzo chętnie pokonywały wszystkie maluchy.

   

  TEKST: Agnieszka Janus

 • Pałac Północy - czyli magiczna wędrówka po przedmieściach Kalkuty

  30 września 2013

   

  W poniedziałek w bibliotece klubowicze z DKK "Szeptem o Książkach" dyskutowali o kolejnej powieści Zafona.

  "Pałac Północy" okazł się fantastyczną lekturą na jesień, chociaż nie tak porywającą jak poprzednia pozycja "Książę Mgły".

  Może kiedyś sięgniemy po kolejną ksiażkę tego pisarza, zwłaszcza że Zafon tworzy światy, którym nie można się oprzeć.

   

 • Biblioteczny Klub Malucha

  zapisy do 30 września 2013

   

  Jesteś rodzicem  dziecka w wieku od 9 miesięcy do 5 lat, które nie uczęszcza jeszcze do przedszkola?

  Pragniesz zapewnić Twojemu maluchowi  prawidłowy rozwój?

  Chcesz umożliwić mu spotkanie z innymi dziećmi i wspólną zabawę?

  Chętnie wyjdziesz z domu by spotkać się z rodzicami innych dzieci?                         

  Ten projekt jest dla Ciebie i Twojego dziecka!  ZAPRASZAMY!

  Na zgłoszenia czekamy do 30 września 2013.

  Kontakt: BiOAK Gminy Gołcza 12/ 388 60 44; e-mail: bioak@op.pl

 • Kurs komputerowy dla seniorów

  do 30 września

   

  Biblioteka w Gołczy SERDECZNIE  ZAPRASZA wszystkich seniorów naszej Gminy na bezpłatny kurs komputerowy „NIE   BÓJ   MYSZY”

  Zapisy w BiOAK Gołcza lub pod nr tel. 12 388 60 44

  Zgłoszenia do 30 września – ilość miejsc ograniczona.

  więcej>>

 • Aerobic

  do 30 września 2013

  Rusza kolejny sezon zajęć z AEROBIKU.

  Jeśli chcesz schudnąć, poprawić kondycję i wymodelować sylwetkę ZAPRASZAMY!

  Zapisy w BiOAK lub pod numerem telefonu 12 388 60 44.

  Zajecia są odpłatne - 10,00 zł za gdzinę.

 • Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek

  25 września 2013

   

  We wrześniu odbylo się kolejne spotkanie klubowiczów z DKK "Miedzy Regałami, któremu towarzyszyła smakowita lektura Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek. Niestety, czy też może na szczęście zamiast placka z kartofli na stole gościły pierniczki.

  Książka pisana w formie listów, opowiadająca o ludziach, których połączyła pasja czytania i rozmawiania o literaturze wzbudziła szczególną sympatię wśród obecnych miłośników literatury.

  To brawurowo napisana opowieść o potędze i magii literatury... - lektura dla każdego!

   

  więcej>>

 • Biblioteka przedszkolaka - spotkanie z Przedszkolem WESOŁE SKRZATY pani Anny Cencek

  25 września 2013

   

  W środę bibliotekę odwiedziły przedszkolaki. To pierwsze spotkanie maluchów ze światem książek. Wesołe skrzaty poznawały zakamarki biblioteki, które jak się okazało są zapełnione nie tylko książkami. Szczególnym powodzeniem cieszyły się obrotowe foteliki i cyrkowy namiot.

  Jak się okazało w dobrej zabawie książki nie stanowią przeszkody, mogą się nawet przydać do zbudowania ogrodzenia czy domku.

  Zdjęcia dostępne w galerii BiOAK.

 • Komputerowe wtorki z zerówką pani Beaty Wypchał

  24 września 2013

   

   

  We worek grupa zerówkowiczów pani Beaty Wypchał rozpoczęła cykl zajęć komputerowych w bibliotece.

  Dzieciaki uczą się podstaw obsługi komputera i pracy w prostych programach takich jak Paint czy Word.

  Efektem pierwszego spotkania były magiczne, kolorowe domki narysowane przez dzieci w programie Paint.

  Zdjęcia dostępne w galerii BiOAK.

 • Komputerowe piątki z klasą pani Danuty Ciepły

  20 września 2013

   

  Już od września rozpoczęliśmy kolejny cykl spotkań pt. „komputerowe piątki” W spotkaniach tych  uczestniczą zerówkowicze z klasy 0a Pani Danuty Ciepły.

  Podczas pierwszego spotkania dzieciaki poznały zasady obsługi komputera oraz  programu Paint, który pomaga w kształtowaniu spostrzegawczości, wyobraźni i inwencji twórczej. Po krótkiej charakterystyce programu, każdy samodzielnie projektował obrazek, który później  został wydrukowany i zabrany na pamiątkę.

  tekst: Agnieszka Janus

  Zdjęcia dostępne w galerii BiOAK.

 • Z klawiaturą przez świat - zajęcia komputerowe z klasą 0b

  9 września 2013

  Dość już figli, dziś dziecina

  Informatykę zaczyna!

  Zajęcia komputerowe to stała propozycja Biblioteki w Gołczy dla klasy zerowej Szkoły Podstawowej. Pod czujnym okiem informatyka pana Przemka dzieci mają możliwość uczyć się obsługi komputera poprzez zabawę.

  Jako pierwsi szkolenie rozpoczęli uczniowie pani Urszuli Jasłowskiej z klasy 0b, którzy na pierwszych zajęciach uczyli się pracy w programie Paint.

   

  Zdjęcia do obejrzenia w galerii BiOAK.

 • Narodowe Czytanie Aleksandra Fredry

  6 września 2013

   

  Z inicjatywy prezydenta Bronisława Komorowskiego 7 września dzieła Aleksandra Fredry zostały przeczytane na głos w kilkuset polskich miastach.

  Biblioteka w Gołczy pragnąc się włączyć w tę inicjatywę w piątek 6 września cały dzień odtwarzała fragmenty "Zemsty" dostępne w formie audiobooka.

  „Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Celem projektu jest popularyzacja czytelnictwa i wzmocnienie poczucia kulturowej i narodowej wspólnoty.

  Zachęcamy do zapoznania się z dziełem mistrza!

 • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

  5 września 2013

   

  W ramach kalendarza świąt dziwnych i mniej znanych 5 września wypada święto, dzięki któremu bez względu na wiek przenosimy się do  świata fantazji i marzeń.

  Co prawda bajkowe postacie goszczą u nas każdego dnia dzięki książkom i filmom, ale tym razem bajkowa ekipa zawitała do Gminy Gołcza naprawdę.

  Autobusy szkolne przeżyły inwazję wróżek, księżniczek, królewiczów i smoków.

  A na przywiezione dzieci z klasy Ob. nie czekała jak zwykle pani Urszula Jasłowska, ale wróżka Ula z magiczną różdżką, która przeniosła wszystkich zerówkowiczów do magicznej krainy.

  Barwny korowód udał się do biblioteki w Gołczy, gdzie zaprzyjaźniony mól książkowy – pani Agnieszka przygotowała dla naszych bohaterów różne atrakcje. Nie obyło się bez radosnych tańców w rytmie melodii znanych z bajek, konkursów i quizów.  

  Gry i zabawy towarzyszyły dzieciakom cały dzień – był to niezwykle bajkowy początek roku szkolnego…

  Zdjęcia dostępne w galerii BiOAK.

 • Gargulce - wystawa fotografii Tadeusza Zycha

  lipiec / sierpień

  Serdecznie zapraszamy do biblioteki na wystawę Tadeusza Zycha - "Gargulce".

  Zgromadzone na niej fotografie są efektem podróży autora do kilku europejskich stolic np. Pragi, Wiednia, Paryża. Tematem zdjęć są ciekawe detale architektoniczne zwane gargulcami (rzygaczami, pluwaczami, garlaczami), których zwykle nie dostrzegamy. Niektórzy nazywają je strażnikami tajemnic.

   

  Ekspozycję oglądać można do końca sierpnia w bibliotece w Gołczy lub w internetowej galerii BiOAK..

   

 • Muzyka na całe życie

   

  Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Gołcza rozpoczęła realizacje kolejnego projektu pn: „Muzyka na całe życie – kultywowanie lokalnych tradycji muzycznych poprzez doposażenie Orkiestry Dętej „Czapelanka””  w ramach  działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętych PROW  na lata 2007 – 2013.

  Wartość projektu to 31 875,00 zł z czego dofinansowanie wynosi 20 731,00 zł. Cała kwota zostanie przeznaczona na zakup instrumentów muzycznych dla Orkiestry Dętej „Czapelanka”.

  więcej>>

 • Kaśka Podrywaczka

  26 sierpnia 2013

   

  Jeszcze w wakacyjnych nastrojach  na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży omawialiśmy książkę Marty Fox "Kaśka Podrywaczka".

  Zdjęcia ze spotkania dostępne w galerii BiOAK.

  Mądra i napisana z humorem powieść Marty Fox o zbuntowanej nastolatce, uwielbiającej taniec i dyskoteki. Autorka młodzieżowych bestsellerów i tym razem w sposób otwarty i bezpośredni porusza problem dojrzewania, rozwichrzonych emocji, zaufania, buntu wobec niekoniecznie przykładnych dorosłych, przyjaźni, miłości. To powieść, którą zachwycą się młodzi...

 • Nakarmić wilki

  28 sierpnia 2013

   

  Końcem wakacji odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych "Miedzy Regałami", którego tematem przewodnim była książka Marii Nurowskiej "Nakarmić wilki". Pozycja ta nie zachwyciła klubowiczów, którzy znają twórczość Nurowskiej. Kilka osób pokusiło sie by przeczytać kontynuację, która okazała się jeszcze gorszym wyborem na wakacyjne popołudnie.

  Banalna historia trójki młodych ludzi odcietych od świata w stacji badawczej w środku lasu i badajacych zwyczaje wilków, której jedynym plusem są opisy z obserwacji przyrody.

   

  więcej>>

 • Abonent czasowo niedostępny...

  31 lipca 2013

   

  Abonent czasowo niedostępny - Ewa Ostrowska31 lipca odbyło się spotkanie z książką Ewy Ostrowskiej poruszającą temat przemocy seksualnej w rodzinie.

  Zdjęcia ze spotkania klubowiczów dostępne w galerii BiOAK.

  Marta zmaga się z traumatycznymi przeżyciami i za wszelką cenę pragnie uwolnić się od wspomnień z dzieciństwa; przez lata molestowana przez ojczyma, odrzucona przez matkę. Nadzieją na wyrwanie się z piekła przeszłości jest dla niej Michał. Czy stawi czoła swoim lękom i znajdzie w sobie siłę, by zacząć wszystko na nowo?

  więcej>>

 • Dziesięć stron świata czyli literacka przygoda na wakacje

  29 lipca 2013