Archiwum 2014

Relacje » Archiwum 2014

 • Życzenia świąteczne

 • Mikołajkowy kiermasz książek

   

  Serdecznie zapraszamy do biblioteki w Gołczy na mikołajkowy kiermasz książek.

  Duży wybór książek dla dzieci w bardzo atrakcyjnych cenach.

   

  Zakupiona książka może wzbogacić domowy księgozbiór lub być wspaniałym prezentem dla Twoich bliskich!

  Serdecznie ZAPRASZAMY!

 • Zakup nowości wydawniczych do bibliotek w ramach programu Biblioteki Narodowej

           


  Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Gołcza bierze udział kolejny raz w programie Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek - priorytet 1”.

  Zakup ksiażek za kwotę 3810,00 zł zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnitwa.


  Głównym celem programu jest wzbogacenie i odnowienie księgozbiorów polskich bibliotek publicznych, w tym księgozbiorów dla dzieci i młodzieży.

   W związku z tym na przełomie października i listopada 2014 roku na półkach gołczańskiej i wysocickiej biblioteki pojawi się dużo nowych książek, zakupionych w ramach tego programu.

  Nowości obejrzeć można klikając tutaj.

 • Czy można przespać swoje życie? - "Senność" W.Kuczoka

  29 grudnia 2014

   

  Końcówkę roku klubowicze DKK dla dorosłych "Między regałami" poświęcili lekturze książki Wojciecha Kuczoka.

  Dyskusja nad książka "Senność" nie miała nic wspólnego z tytułową sennością, co wynikać może z tego, iż proza tego autora jest wymagająca i zmusza do głebogiej refleksji nad kondycją ludzkiego losu.

  Sięgnijcie po tę lekturę jeżeli nie chcecie przespać swojego życia.

   

   

  więcej>>

 • Bajkowe spotkanie z Mikołajem i zimową gwiazdą

  3 grudnia 2014

   

  W środę 3 grudnia wraz z pojawieniem się na niebie zimowej gwiazdy, a wraz z nią pierwszych przymrozków do Biblioteki i Ośrodka Animacji Kultury Gminy Gołcza zawitał niezwykle zapracowany św. Mikołaj.

   

   

  Na spotkanie z nim przybyła grupa dzielnych zerówkowiczów ze Szkoły Podstawowej w Gołczy pod kierunkiem pani Urszuli Jasłowskiej  oraz kilkoro rodziców wraz z małymi dziećmi.

  Dzieciaki przygotowały dla Mikołaja świąteczną piosenkę, kilka wierszyków, listę groźnych dinozaurów i zestaw niezbędnych „grzecznościowych słówek”. Te niespodzianki tak ucieszyły świętego, że przytaszczył z sań ogromny worek prezentów, którymi obdarował wszystkich uczestników. Słodkości otrzymali także zgromadzeni rodzice, chociaż pewnie bardziej spodziewali się rózgi.

  więcej>>

 • Nobel z literatury 2014

   

  Literacka Nagroda Nobla została przyznana! Otrzymał ją Patrick Modiano, francuski pisarz.

  Szwedzka Królewska Akademia Nauk doceniła pisarza za ukazaną w książkach "sztukę pamięci i dzieła, w których uchwycił najbardziej niepojęte ludzkie losy i odkrywał świat czasu okupacji".

  W bibliotece w Gołczy dostępne są następujace ksiazki tego autora:

  - Nawroty nocy

  - Ulica Ciemnych Sklepików

  - Zamknieta dzielnica

  ZAPRASZAMY do lektury!

 • Bardzo biała wrona

  3 grudnia 2014

   

  3 grudnia na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Ksiażki dla młodzieży "Szeptem o książkach" rozmawialiśmy o książce Ewy Nowak "Bardzo biała wrona".

  Dobra lektura  na jesienne popołudnia!

  więcej>>

  Miła i spokojna Natalia jest oczarowana Norbertem - sympatycznym chłopakiem z dobrej rodziny. Ich związek, z początku niewinny, z każdym dniem staje się coraz bardziej mroczny. Dlaczego wielka miłość zamienia się w toksyczną relację? Seria miętowa to współczesna Polska: aktualne problemy, radości i tematy z życia tu i teraz.

 • Michał Ogórek, kiełbasa i sznurek - spotkanie autorskie

  26 listopada

  Biblioteka w Gołczy w środę 26 listopada gościła  znanego dziennikarza, mistrza felietonu, elokwencji i ironii, krytyka filmowego, satyryka i pisarza - Michała Ogórka.

  Chociaż ogórków pod różnymi postaciami w Polsce nie brakuje, to pan Michał Ogórek – jest niewątpliwie tylko jeden.

  Styl, elokwencja i dowcip cechujące jego artykuły utwierdzają w przekonaniu, że wieszczona już w roku 2004 śmierć gazet nie nadejdzie tak szybko.

   

  więcej>>

   

   

 • Moja Afryka - podróż na białym wielbłądzie

  26 listopada 2014

  Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki tym razem poświęcone było podróżniczej książce Kingi Hoszcz "Moja Afryka".

  To niezwykły dziennik z wyprawy  pełen pasji, barwnych opisów, od którego ciężko się oderwać.

  Tym bardziej warto sięgnąć po tę książkę, że czytanie jej jesienią przenosi nas w zupełnie inne klimaty i pozwala zapomnieć o nieprzyjemnej, deszczowej i zimnej aurze wokół.

   

  więcej>>

   

 • Narodowe Święto Niepodległości

   

  Relacja na stronie Urzędu Gminy w Gołczy.

 • Whisper - nawiedzony dom

  3 listopada (poniedziałek)

   

  Po długiej przerwie związanej z remontem biblioteki udało nam się w końcu zoorganizować spotkanie DDK dla młodzieży.

  Rozmawialiśmy o książce Isabeli Abedi pt. "Whisper - nawiedzony dom".

  Temat idealny w listopadowym okresie - dDobra lektura  na jesienne popołudnia!

  więcej>>

   

  Whisper – tak Noa nazywa pięćsetletni dom na wsi, w którym wraz z matką ma spędzić wakacje. W starym budynku panuje dziwna atmosfera, jakby czaiło się w nim coś niesamowitego, wyczekującego, ale nikt poza Noą tego nie czuje. Nagle jednak rusza lawina wydarzeń... Najpierw spotkanie Davida, zielonookiego chłopaka ze wsi, na widok którego serce Noi bije szybciej. Potem seans spirytystyczny, który wszystko zmienia.

  David i Noa wywołują duchy. Zabawa ze szklanką przestaje być niewinna, gdy duch przemawia do nich naprawdę. Jest to duch zmarłej dziewczyny – Elizy, która twierdzi, że dokładnie trzydzieści lat temu została zamordowana na strychu Whispera. Noa i David są przerażeni – czy mieli halucynacje, czy może ten dom rzeczywiście skrywa tajemnicę zbrodni? I czym jest zagadkowy, ulubiony "klejnot" Elizy? Wszystkie ślady prowadzą w jedno miejsce – na zamknięty na cztery spusty strych domu.

 • 18 Targi Książki w Krakowie

 • Uwikłanie - czyli czas na lekturę dobrego polskiego kryminału

  22 października 2014

   

  Październikowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych "Między regałami" poświęcone było lekturze polskiego kryminału.

  Omawialiśmy książkę Zygmunta Miłoszewskiego "Uwikłanie". Jeżeli ktoś jeszcze nie czytał - goraco polecamy!

  więcej>>

   

  Teodora Szackiego, warszawskiego prokuratora, łatwo rozpoznać na miejscu zbrodni. Wysoki, szczupły, w zbyt dobrym jak na urzędnika garniturze, o młodej twarzy, z którą kontrastują zupełnie siwe włosy. Stoi trochę z boku, wściekły, że znów kogoś zamordowano po siedemnastej, dokonując zamachu na jego poukładane życie rodzinne.
  W chłodną niedzielę 5 czerwca 2005 roku Szacki rozpoczyna nowe śledztwo. W klasztorze,w centrum miasta, zamordowano jednego z uczestników niekonwencjonalnej terapii grupowej, w czasie której pacjenci wcielali się w role swoich bliskich. Przypadkowe zabójstwo podczas włamania? Taka jest oficjalna wersja, gdyż Szackiemu trudno uwierzyć w hipotezę, że sprawcą zbrodni jest któryś z uczestników terapii. A jeśli tak, to dlaczego? Czy motywu należy szukać w nich samych, czy w osobach, które odgrywali podczas terapii? Każde przesłuchanie dostarcza informacji jeszcze bardziej wikłających sprawę. Prokurator ma nadzieję, że dokładne zbadanie przeszłości denata  pozwoli wykryć przyczynę zabójstwa i znaleźć sprawcę. Są jednak tajemnice, których nie odkrywa się bezkarnie – rodzinne tajemnice strzeżone przez siły potężniejsze niż rodzina.

 • Ciemno prawie noc - czyli literackie spotkanie z mrokiem

  17 września (środa) 2014

   

  Po-wakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorsołych 17 września poświęcone było książce  Jonanny Bator, za którą autorka otrzymała nagrodę Nike. "Ciemno prawie noc" nawiązuje stylem do powieści gotyckiej, pełno w niej mroku, duchów z przeszłości i niepokoju...

   

   

   

  Reporterka Alicja Tabor wraca do Wałbrzycha, miasta swojego dzieciństwa. Osiada w pustym poniemieckim domu, z którego przed laty wyruszyła w świat. Dowiaduje się, że od kilku miesięcy w Wałbrzychu znikają dzieci, a mieszkańcy zachowują się dziwnie.  Alicja ma zrobić reportaż o zaginionej trójce dzieci, ale jej powrót do Wałbrzycha jest także powrotem do dramatów własnej rodziny: śmierci rodziców, samobójstwa pięknej starszej siostry, zafascynowanej wałbrzyską legendą księżnej Daisy i zamku Książ. Wyjaśnianiu tajemnicy Andżeliki, Patryka i Kalinki towarzyszy więc odkrywanie tajemnic z przeszłości Alicji.

  więcej>>

 • 100-lecie Orkiestry Detej "Czapelanka"

  13 lipca 2014

   

   

  Orkiestra Dęta "Czapelanka" wraz Urzędem Gminy w Gołczy oraz Biblioteką i Ośrodkiem Animacji Kultury Gminy Gołcza serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców gminy na jubileusz 100-lecia swojego istnienia, który odbędzie się 13 lipca 2014 r. przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Czaplach Małych.

 • Dostaliśmy po dziecku ...

  30 czerwca 2014

  Czerwcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży poświęcone było książce Ewy Grętkiewicz "Dostaliśmy po dziecku".

   

   

  Perypetie dwojga nastolatków, którzy podczas tygodniowej nieobecności rodziców muszą się opiekować dwoma rozbrykanymi braćmi przedszkolakami. Choć czwórka rodzeństwa ma zapewnioną pomoc sąsiadki i opiekunki, choć maluchy pół dnia spędzają w przedszkolu, dla 12-letniej Julki i 14-letniego Alberta ten tydzień okazuje się prawdziwą szkołą przetrwania.

  Na fabułę składa się seria zabawnych, a czasami mrożących krew w żyłach scen, które ilustrują przeżycia rodzeństwa.

  więcej>>

 • "O myśl bliżej" - sięgnij po książki przekazane przez Centrum Myśli Jana Pawła II

   

   

  Serdecznie zachęcamy do sięgnięcia po książki przekazane naszej bibliotece przez Centrum Myśli Jana Pawła II.

  Otrzymane pozycje są częścią projektu "O myśl bliżej", którego celem jest popularyzacja nauczania Karola Wojtyły.

   

   

   

  Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Gołcza w imieniu czytelników składa serdeczne podziękowania Dyrektorowi Centrum Myśli Jana Pawła II Norbertowi Szczepańskiemu za zaproszenie do udziału w projekcie  i za przekazane książki.

 • MegaMatma w bibliotece

  Koniec zaległości z matmy!

   

  Od 24 lutego Biblioteka Publiczna w Gołczy i Filia w Wysocicach zapraszają do bezpłatnego korzystania z największej bazy wiedzy z matematyki na polskich stronach internetowych!


  MegaMatma.pl to wiedza z matematyki przydatna na każdym poziomie nauczania: zawiera obszerne opracowania wszystkich tematów, jakie są omawiane w szkole, zadania wraz z wyjaśnieniem - krok po kroku - jak otrzymać prawidłowe rozwiązanie, a także zestawy wzorów i klasówki. MegaMatma to przede wszystkim pomoc w codziennej nauce - można dzięki niej nadrobić zaległości, lepiej przygotować się do sprawdzianu i wreszcie zrozumieć, a także polubić matematykę. Bezpłatna nauka w bibliotece może być też alternatywą dla płatnych korepetycji.

  więcej>>

 • Polub nasze zdjęcie na Facebooku

   

  Drodzy czytelnicy zachęcamy do głosowania na zdjęcie dokumentujące naszą pracę z grupami zabawowymi.

   

   

  Głosowanie odbywa się na stronie Fundacji Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego.

 • "Gołczawianie" - zakończenie sezomu tanecznego 2013/2014

  25 czerwca 2014

   

  Zdjęcia z zakończenia sezonu tanecznego dostępne w galerii BiOAK.

   

 • Finał kursu komputerowego dla seniorów

  16 czerwca 2014

   

  Pozostałe zdjecia ogladać mozna w galerii BiOAK.

   

 • Taneczny Piknik Europejski

   

   

  W dniu 1 czerwca 2014r. w Przybysławicach odbył się Taneczny Piknik Europejski. Zorganizowany został w ramach projektu pn.: „Taneczny piknik europejski - zakup strojów regionalnych oraz organizacja imprezy plenerowej promującej lokalne dziedzictwo kulturowe połączona z kultywowaniem miejscowych tradycji, obrzędów i zwyczajów” w ramach osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

  więcej>>

 • Taneczny Piknik Europejski w Przybysławicach

   

 • Mali ilustratorzy w akcji!

  1-8 czerwca 2014

   

   

  Więc chodź pomaluj mój świat
  Na żółto i na niebiesko.
  Niech na niebie stanie tęcza malowana Twoją kredką.
  Więc chodź pomaluj mi życie
  Niech świat mój się zarumieni,
  Niech mi zalśni w pełnym słońcu
  Kolorami całej Ziemi.

   

   

   

   

   

  Takim właśnie zaproszeniem rozpoczął się w Gołczy  XIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Czymże bowiem byłyby książki dla dzieci bez kolorowych ilustracji?

  By docenić rolę ilustratorów zerówkowicze z trzech oddział w Gołczy wraz z wychowawcami uzbrojeni w kredę i wyobraźnię wymalowali cały parking dla szklonych autobusów. Myślę, że na tak kolorowym, pełnym bajkowych postaci placu zupełnie inaczej się parkuje. Sprawdźcie sami.

   

  Zdjęcia dostępne w galerii.

 • Inna wersja życia

  28 maja 2014

   

  Majowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki "Między regałami" poświęcone było powieści Hanny Kowalewskiej "Inna wersja życia".

  "Inna wersja życia" to czwarta książka Hanny Kowalewskiej z cyklu poświęconego Zawrociu.

  Jeśli fascynuje cię poetycki język, powikłane losy rodzinne, to warto sięgnąć po tę właśnie książkę.

   

  więcej>>

   

   

   

   

 • Jaś i Małgosia- czyli bajkowi strażnicy przyrody

  13 maja 2014

  Biblioteka w Gołczy we wtorkowe przedpołudnie  w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek zaprosiła wszystkie dzieci z oddziałów przedszkolnych na przedstawienie teatralne.

  Wyruszyliśmy więc wraz z naszymi bohaterami na poszukiwanie przygody.

  W gęstym lesie udało nam się spotkać jeża, lisa i stadko hałasujących sroczek. Spotkaliśmy też straszną baba-jagę, która wraz ze swoimi pomocnikami zaśmiecała cały las.

  Na szczęście wyszliśmy z tej opresji cało i pomogliśmy naszym bohaterom uporządkować leśna łąkę segregując wszystkie śmieci do przeznaczonych do tego specjalnych pojemników.

   

  „Jaś i Małgosia” w wykonaniu Studia Małych Form Teatralnych „Sztuka” z Trzebini okazał się zabawną i niezwykle pouczającą bajką o ochronie przyrody.

  Wszystkie dzieciaki przyrzekły być tak jak i Jaś i Małgosia strażnikami przyrody i chronić lasy przed zaśmiecaniem.

  Zdjęcia obejrzeć można w naszej galerii.

   

 • Niewolnicy snów - rozwiązanie zagadki mrocznych snów Martiki

  12 maja 2014

   

  Majowe spotkanie DKK poświęcone było książce Dominiki Budzińskiej "Niewolnicy snów".

  To właśnie mroczne koszmary głównej bohaterki - w ocenie klubowiczów - okazały się najlepszymi fragmentami książki. Pozostała część książki zbyt przewidywalna. Przeczytajcie i oceńcie sami.

  Na zakończenie spotkania "dostaliśmy po dziecku"... ale o tym porozmawiamy w czerwcu...

   

  „Niewolnicy Snów” Dominiki Budzińskiej to pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji i zaskakujących zdarzeń historia młodej dziewczyny, którą zaczynają nawiedzać dziwne sny i mrożące krew w żyłach koszmary. Jej dotychczas poukładany świat burzą nagłe zmiany, a wokół zaczynają dziać się rzeczy, których nie potrafi wytłumaczyć i zrozumieć. Pomagają jej nowi przyjaciele, a wśród nich tajemnicza Sofie i Scott, któremu przychodzi odegrać szczególną rolę w życiu młodej bohaterki. Okazuje się, że głęboko skrywana rodzinna tajemnica musi wreszcie wyjść na jaw, a kolejne sny stają się istotnym tropem w mozolnym dążeniu do odkrycia prawdy.

   

  więcej>>

 • Tydzień Bibliotek 2014

   

  Program Tygodnia Bibliotek:

   

  8 maja - "Bajkowy pociąg" - tworzmy wielką ilustrację przy pomocy kredy

  9 maja - Opowiadanie kołem się toczy - "Czerwony kapturek"

  12 maja - Spotkanie DKK "Szeptem o książkach"

  13 maja - przedstawienie teatralene dla dzieci "Jaś i Małgosia"

  13 maja - spotkanie grupy zabawowej "Gdy dorosnę zostanę..." - wykonanie różnymi technikami ilustracji przedsawiającej zawody np. strażak, lekarz

  15 maja - "Moja książeczka" - wspólnie tworzymy książkę dla dzieci

   

 • 10 lat Unii Europejskiej - miedzyszkolny konkurs wiedzy o UE

  maj 2014

   

  W związku z realizacją projektu: „Taneczny piknik europejski - zakup strojów regionalnych oraz organizacja imprezy plenerowej promującej lokalne dziedzictwo kulturowe połączona z kultywowaniem miejscowych tradycji, obrzędów i zwyczajów” w Szkole Podstawowej w Gołczy im Jana Pawła II 7 maja 2014 odbył się międzyszkolny konkursu wiedzy o Unii Europejskiej.

  W konkursie wzięło udział 12 półfinalistów  wyłonionych w konkursach szkolnych  z klas V i VI szkół podstawowych w Gołczy, Szreniawie i Wysocicach.

  więcej>>

 • Długa droga w dół

  30 kwietania 2014

   

  Tematem dyskusji na kwietniowym spotkaniu DKK "Między regałami" była  książka "Długa droga w dół". Na jej podstawie powstała ekranizacja zatytułowana "Nauka spadania". Premiera filmu w Polsce miała miejsce w marcu.

  Nietypowy temat i sposób prezentacji to walory tej książki. Nie jest to jednak książka która nas porwie i zachwyci zwłaszcza przez wzgląd na kreacje głównych bohaterów.

   

  Dowcipna i poruszająca powieść Nicka Hornby'ego o życiu i śmierci, przyjaźni i zagubieniu, miłości i bólu, i o tym, że nawet z najgorszych tarapatów można wyjść cało.

   

  więcej>>

 • OPERA 2008-2013 wystawa plakatów ze spektakli Opery Krakowskiej

  marzec / kwiecień 2014

   

  Serdecznie zapraszamy do biblioteki w Gołczy na wystawę plakatów "Opera 2008 - 2013".

   

  Na wystawie wyeksponowane są 23  plakaty do spektakli, których premiery odbyły się w gmachu Opery Krakowskiej w latach 2008 - 2013. Wystawa powstała z okazji 5-lecia otwarcia nowej siedziby Opery Krakowskiej przy ul.Lubicz 48.

  Ekspozycję oglądać można do końca kwietnia 2014.

  Zdjęcia z wystawy dostępne w galerii BiOAK.

 • KIERMASZ KSIĄŻEK - XIII Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża" w gołczańskiej bibliotece

  23 - 24 kwietnia

   

  Serdecznie zapraszamy na XIII Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża”, które odbywać się będą w dniach 23-24 kwietnia 2014 roku.

  Ideą nadrzędną Małopolskich Dni Książki jest rozwój czytelnictwa w regionie. Projekt ten przypomina również, że książka może być ciekawym pomysłem na prezent. Księgarnie, które w tym roku przyłączą się do projektu obniżą cenę kupowanych w tych dniach książek o 10% oraz dołączą do nich różę.

  Jednocześnie zapraszamy na kiermasz książek organizowany z tej okazji w bibliotece w Gołczy i Wysocicach.

   

 • Życzenia świąteczne

 • Wystawa pokonkursowa "Wielkanoc jest w Małopolsce"

  14 - 18 kwietnia 2014

   

  Zdjęcia dostępne w galerii BiOAK.

 • Wielkanoc jest w Małopolsce! - znamy zwycięzców konkursu na najpiękniejszą pamiątkę wielkanocną z Małopolski

   

  Teresa Ścisłowicz to zwyciężczyni konkursu na najpiękniejszą pamiątkę wielkanocną z Małopolski, a uznanie jurorów zdobyła dzięki pracy składającej się z kompletu 3 filcowych przypinek w kształcie pisanek oraz filcowej podkładki na wielkanocny stół. Gratulujemy.

  Zdjęcia dostępne w galerii BiOAK.

  więcej>>   

   

   

   

 • Letni staż - wakacyjna lektura jeszcze przed wakacjami

  14 kwietnia 2014

   

  Kwietniowe spotkanie DKK "Szeptem o książkach" poświęcone było książce "Letni staż". Lekka, przyjemna lektura na ciepłe wiosenne popołudnie.

   

  Kiedy Kira Parker dostaje się na staż w najlepszym czasopiśmie o modzie - "Skirt" - myśli, że drzwi do kariery stanęły przed nią otworem. Ale najtrudniejsze dopiero ją czeka. Kira bardzo się stara, by ją doceniono, ale wygląda na to, że wymarzona posada asystentki redaktor naczelnej jest zarezerwowana dla innej stażystki, Daphne Hughes. Daphne to córka właściciela pisma i przywykła, że zawsze z łatwością dostaje to, co chce. Kira przekona się, że w świecie mody toczy się zaciekła walka…

   

  więcej>>

 • ZAWIADOMIENIE

  26 marca 2014

   

  Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Gołcza zawiadamia o wyborze oferty dot.  „Remont budynku wraz z częściową wymianą wyposażenia Biblioteki i Ośrodka Animacji Kultury Gminy Gołcza im. Ks. Dra Jana Piekoszewskiego”.

   

  zawiadomienie

   

 • Tydzień z Internetem w gołczańskiej książnicy

  24 - 30 marca 2014

   

   

  Tydzień z Internetem to doroczna ogólnoeuropejska kampania, mająca na celu zachęcenie jak największej liczby osób do skorzystania z Internetu. Działania w ramach kampanii polegają na organizowaniu w miejscach oferujących publiczny dostęp do Internetu spotkań mających pokazać ciekawe i praktyczne możliwości wykorzystania różnorodnych zasobów i zastosowań nowych technologii głównie dla tych, którzy do tej pory z nich nie korzystali.

   

  Tegoroczna edycja kampanii odbywa się w dniach 24-30 marca br. Jej myśl przewodnia to zdobywanie i rozwijanie umiejętności cyfrowych potrzebnych w nowoczesnej europejskiej gospodarce.

  W ramach obchodów Tygodnia z Internetem w bibliotece w Gołczy 24 marca odbyły się zajęcia komputerowe dla seniorów. Szkolenie komputerowe ma na celu przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu osób w wieku 50+.

  W ramach kampanii odbywać się będę także zajęcia z dziećmi z oddziałów przedszkolnych pokazujące możliwości Internetu np. wirtualny spacer po wybranej miejscowości, czy naukę składania origami.

 • Konkurs na pamiątkę wielkanocną z Małopolski pt. „Wielkanoc jest w Małopolsce!”

  Województwo Małopolskie ogłasza konkurs na pamiątkę z Małopolski, inspirowaną kulturą ludową, służącą promocji regionu w okresie Wielkanocy. Celem konkursu jest również promocja bogactwa i zasobów kultury ludowej, jako źródła inspiracji oraz pozyskanie nowych, ciekawych i oryginalnych pomysłów, wzorów pamiątki promującej region.

  Prace, w dwóch kategoriach (tradycyjna – „Alleluja po małopolsku” oraz na wesoło – „Odbiła mi palma”) można zgłaszać od 26 lutego do 26 marca 2014 r. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Konkurs skierowany jest do twórców i artystów, którzy prowadzą działalność gospodarczą lub są zrzeszeni w stowarzyszeniach twórców i artystów jak również do  innych  podmiotów i osób fizycznych, prowadzących działalność w zakresie produkcji pamiątek. Zwycięzcy otrzymają do 1500 zł tytułem zakupu praw autorskich do projektu pamiątki. Nagrodą główną jest zlecenie produkcji i dostawy
  ok. 60 szt. zwycięskiej pamiątki. Także Internauci będą mogli wybrać swojego faworyta
  w głosowaniu na www.facebook.com/lubiemalopolske.

  Ciekawostką jest, że finał konkursu odbędzie się we wsi Wielkanoc (gmina Gołcza, powiat miechowski, Małopolska) jedynej o takiej nazwie miejscowości w Polsce i jednej
  z trzech na świecie.

  Szczegóły w regulaminie. Informacje w sprawie konkursu można uzyskać pod nr
  tel. 12 379 60 50.

  Patronat nad konkursem objął Szlak Rzemiosła Małopolski.

  Regulamin

  Karta zgłoszenia kat tradycyjna

  Karta zgłoszenia kat na wesoło

 • Paryż na widelcu

  26 marca  2014

   

  26 marca  klubowicze  w menu literackim otrzymali "Paryż" autorstwa Stephena Clarka. Spotkanie poświęcone było spostrzeżeniom pisarza dotyczącym sekretnego życia tego miasta. Książka niewątpliwie zawiera wiele ciekawostek kulturoznawczych, historycznych, ale fragmentami jest przytłaczająca np. opis linii metra. Jest to jednak ciekawa pozycja do osób planujących odwiedzić to miasto.

  Zapewne by pokochać tę książkę, trzeba by najpierw zakochać się w samym Paryżu... tak jak uczynił to autor.

   

  Gdzie można obcować z najlepszą sztuką z dala od tłumów? Dlaczego paryżanie czują się przymuszeni do sikania na ulicy? Jak wybrać pokój hotelowy, w którym można się wyspać? Jakie jest najbardziej odpowiednie miejsce, żeby powiedzieć Je t'aime? A jakie najseksowniejsze? Co przeraża paryżan w ich własnym mieście?
  Po serii przygód Paula Westa, Anglika we Francji, oraz wskazówkach Jak rozmawiać ze ślimakiem Stephen Clarke wziął na warsztat Paryż....

   

  więcej>>

   

 • Igrzyska śmierci

  17 marca 2014

   

  Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki "Szeptem o książkach" dotyczyło książki Suzanne Collins "Igrzyska śmierci" oraz ekranizacji filmowej zrealizowanej na jej podstawie.

  Zarówno książka, jak i film zachwyciły klubowiczów. Większość z nich sięgnęła po dalsze części, które okazały się jednak nie tak dobre w porównaniu z pierwszą częścią trylogii. 

  Świat stworzony przez Suzanne Collins okazał się fascynujący i wciągający. Liczymy na więcej takich książek wśród lektur dla klubowiczów.

   

  "Igrzyska śmierci", pierwszy tom bestsellerowej trylogii Suzanne Collins, trafia do kin! To opowieść o świecie Panem rządzonym przez okrutne władze, w którym co roku dwójka nastolatków z każdego z dwunastu dystryktów wyrusza na Głodowe Igrzyska, by stoczyć walkę na śmierć i życie.

  Bohaterką, a jednocześnie narratorką książki jest szesnastoletnia Katniss Everdeen, która mieszka z matką i młodszą siostrą w jednym z najbiedniejszych dystryktów nowego państwa. Katniss po śmierci ojca jest głową rodziny – musi troszczyć się, by zapewnić byt młodszej siostrze i chorej matce, a już to zasługuje na miano prawdziwej walki o przetrwanie...

  więcej>>

 • Uprowadzenie - spotkanie z klasycznym thrillerem prawniczym Grishama

  26 lutego 2014

   

  Tym razem klubowicze z DKK "Między Regałami" swoje spotkanie poświęcili książce autorstwa Johna Grishama "Uprowadzenie".

   

  Jego rodzice są prawnikami. Przyjaciele rodziców są prawnikami. Jego przyjaciele są prawnikami. Jego pies wabi się Sędzia, a on marzy, żeby zostać prawnikiem.

   

  Jego marzenie spełniło się szybciej niż to możliwe.

  W pierwszej części nowej serii Johna Grishama Theodore Boone. Młody prawnik Theo został wciągnięty w sam środek sensacyjnego procesu o zabójstwo.

  Tym razem dramatyczne wydarzenia rozgrywają się bliżej jego domu…

   

  więcej>>

 • Ogłoszenie

  20 lutego 2014

   

  Dyrektor Biblioteki i Ośrodka Animacji Kultury Gminy Gołcza im. ks. dra Jana Piekoszewskiego ogłasza przetarg nieograniczony na zadanie pod nazwą: „Remont budynku wraz z częściową wymianą wyposażenia Biblioteki i Ośrodka Animacji Kultury Gminy Gołcza im. ks. dra Jana Piekoszewskiego”.

  więcej>>

   

 • Życie wielkich miast - Paryż

  styczeń / luty 2014

   

  Biblioteka Publiczna w Gołczy zaprasza na wystawę fotograficzną Tadeusza Zycha Życie wielkich miast - Paryż.

  Zamiłowanie Tadeusza Zycha do fotografowania i podróży przerodziło się w ambitny plan stworzenia cyklu wystaw fotograficznych Życie wielkich miast. Na temat pierwszej wystawy został wybrany Paryż - stolica Francji. Stolica Europy. Miejsce, które odwiedzić powinien każdy - przynajmniej raz w życiu. Miasto znane z wielu symboli architektonicznych i pełne ciekawych zakątków przesiąkniętych atmosferą artystycznej cyganerii.

  więcej>>

 • FERIE w gołczańskiej bibliotece

  3 - 14 luty 2014

   

  Drogi CZYTELNIKU zbliżają się ferie więc warto zaopatrzyć się w dobrą lekturę!

   

  Poza tym zachęcamy do skorzytania z naszej aktualnej oferty:

  "Polskie Tańce Narodowe - spróbuj i Ty" - zajęcia teneczne dla dzieci z instruktorem tańca BiOAK w poniedziałek i wtorek w godzinach 9:00 - 12:30 w Szkole Podstawowej w Gołczy. 

  KURS KOMPUTEROWY dla seniorów w każdy poniedziałek w godzinach 11:00 – 13:00

  Spotkanie DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI dla młodzieży w drugi poniedziałek ferii w godzinach od 15:00 – 17:00

  BIBLIOTECZNY KLUB MALUCHA zajęcia dla rodziców z małymi dziećmi w każdy wtorek od godziny 13:30 do 15:30

  OGLĄDANIE NA ŚNIADANIE  pokaz filmów dla dzieci na DVD w każdą środę w godzinach od 10:30 do 12:00

  KOLOROWA BIBLIOTEKA zajęcia plastyczne dla dzieci w każdy piątek od godziny 11:00 do 13:00

  Wszystkich chętnych ZAPRASZAMY w okresie ferii do CZYTELNI KOMPUTEROWEJ czynnej w godzinach pracy biblioteki!

   

 • Gwiazd naszych wina

  10 luty 2014

   

  Tematem lutowego spotkanie Dyskusyjnego Klubu "Szeptem o Książkach"  była książka Johna Green'a "Gwiazd naszych wina".

  Opinie na jej temat wśród klubowiczów okazały się mocno podzielone. Część uczestników podkreślała, że książka miałaby większą wartość gdyby fabuła opierała się na prawdziwej historii chorej dziewczyny, a nie była wyłącznie czystą fikcją literacką.

   

  Szesnastoletnia Hazel choruje na raka i tylko dzięki cudownej terapii jej życie zostało przedłużone o kilka lat.
  Jednak nie chodzi do szkoły, nie ma przyjaciół, nie funkcjonuje jak inne dziewczyny w jej wieku, zmuszona do taszczenia ze sobą butli z tlenem i poddawania się ciężkim kuracjom. Nagły zwrot w jej życiu następuje, gdy na spotkaniu grupy wsparcia dla chorej młodzieży poznaje niezwykłego chłopaka...

   

  więcej>>

   

 • Zakończenie kursu komputerowego dla seniorów

  Wszystkim uczetsnikom gratulujemy ukończenia kursu.

 • Części intymne - literacka lekcja o poznawaniu siebie

  29 styczeń 2013

   

  Klubowicze z Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych po raz kolejny spotkali się z twórczością Izabeli Sowy.

  Tematem dyskusji była powieść "Części intymne". Książka ta jednak nie zachwyciła czytelników - zwłaszcza w odniesieniu do pozostałej twórczości autorki, która wśród klubowiczów cieszy się dużą sympatią. Być może to wina głównego bohatera, którego trudno polubić, albo opisu polskiej prowincji? W każdym razie, tym którzy po raz pierwszy chcą sięgnąć po pozycje tej autorki polecamy inne jej tytuły.

   

  Janusz jest bestsellerowym autorem, jednak nie ma złudzeń co do swojej twórczości. Opowiada o ciekawych wyprawach... nie ruszając się z fotela. Pierwszą książkę stworzył, aby wygrać zakład. I nagle – furora, więc napisał kolejne. Właśnie mozoli się nad czwartą, kiedy dostaje intratną propozycję: udział w serii spotkań z czytelnikami. Choć przez ostatnie lata nigdzie nie wyjeżdżał, przyjmuje wyzwanie.
  "Części intymne" to ironiczna powieść o wyprawie w głąb – nie tylko siebie. Historia o polskiej prowincji (nie mylić z Prowansją!), o rynku wydawniczym, krytykach i pisarzach, a przede wszystkim o czytelnikach – tych z miast i miasteczek Polski X, Y, Z.

   

  więcej>>

 • Truskawkowe pola w środku zimy - czyli styczniowe spotkanie DKK

  13 stycznia 2014

   

  Pierwsze w nowym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki SZEPTEM O KSIĄŻKACH poświęcone było "Truskawkowym polom" opisującym problemy młodzieży hiszpańskiej związane z uzależnieniem od narkotyków i dyskotekowych weekendowych szaleństw.

  Omawiana książka okazała się świetną lekturą. Rozgrywała się na dwóch planach w realnym życiu bohaterów i w umyśle dziewczyny, która wpadała w śpiączkę.

  Powieść warta polecenia!

   

  Życie jest niczym wielka szachownica i wszystko zależy od tego, jak rozstawimy nasze figury.
  Luciana zrobiła fałszywy ruch i jej partia zbliża się do końca...
  Czy dzięki desperackiej pomocy przyjaciół będzie mogła grać dalej?

  więcej>>

 • Wszystkie moje matki

  8 stycznia 2014

   

  Styczniowe spotkanie Klubu Książki "Między Regałami" poświęcone było debiutanckiej książce Luizy Piotrowicz pt. "Wszystkie moje matki".

  List, który przypadkowo znajduje Weronika, trzydziestoletnia prawniczka,otwiera przed nią drzwi do innego świata, obecności którego dotąd nawet nie podejrzewała: świata emocji, niecodziennych obyczajów, tajemnic i wspomnień z innego życia. Staje się on dla niej nie tylko szansą na poznanie prawdziwej matki, która w dziwnych okolicznościach porzuciła ją tuż po urodzeniu, ale także na poznanie samej siebie. Weronika wyrusza w podróż w przeszłość, próbując dowiedzieć się, kim tak naprawdę jest, i widząc to, co przed większością z nas jest ukryte.

  więcej>>