Archiwum 2015

Relacje » Archiwum 2015

 • ŻYCZENIA

 • Norwegia

  listopad - grudzień 2015

  W listopadzie i grudniu w gołczańskiej bibliotece mogliśmy oglądać ekspozycję Anny Teresy Kozłowskiej "Norwegia".

   

  Prezentowana wystawa była rezultatem zachwytów przeżywanych podczas wędrówek po norweskich górach i wodach oraz potrzeby podzielenia się ich urodą, tym razem za pośrednictwem fotografii. Na zdjęciach nie można było znaleźć ani ludzi, ani wydarzeń,  tylko piękno czasem pomijane, niezauważane, a czasem podziwiane przez wszystkich.

   

  więcej>>

  galeria>>

 • UWAGA ! wyniki konkursu "Świąteczna choinka"

   

  Konkurs bożonarodzeniowy "Świąteczna choinka"  zorganizowany przez BiOAK Gminy Gołcza został rozstrzygnięty.

   

  Na konkurs wpłynęło 89 prac, z których aż 29 zostało nagrodzonych. Wszystkie prace były na bardzo wysokim poziomie, zaskakiwały nie tylko sposobem wykonania, ale też rodzajem użytego materiału np. rolki papieru toaletowego, płatki kosmetyczne, makaron, plastikowe łyżeczki i widelce.

   

  Wręczenie nagród połączone ze wspólnym kolędowaniem odbyło się 16 grudnia 2015.  Imprezie towarzyszyły występy ZPiT Gołczawianie oraz zespołu wokalnego działającego przy BiOAK po kierunkiem pani Katarzyny Kornaś.

   

  Prace oglądać można na wystawie pokonkursowej w bibliotece, a także w naszej galerii.

   

   

   

   

   

  lista osób nagrodzonych>>

   

 • Planeta według Kreta

  18 grudnia 2015

  Ostatnie tegoroczne spotkanie DKK dla dorosłych poświęcone było książce Jarosława Kreta "Planeta według Kreta". Razem z autorem wyruszyliśmy w podróż dookoła świata by przeżyć niezapomnianą przygodę.

   

  Jarosław Kret w swojej działalności reporterskiej i dziennikarskiej przemierzył niemal cały świat! Od lat łączy pracę i życiową pasję. Ma w sobie potrzebę ciągłego odkrywania świata i chętnie dzieli się wrazeniami ze swoich wypraw.

  więcej>>

   

   

 • Wystawa fotografii "Ogarnięci przemianami - złoty okres w Gminie Gołcza"

  W bibliotece prezentowana była niezwykła wystawa ukazująca zmiany w Gminie Gołcza jakie zaszły na przestrzenii ostatniego ćwierćwiecza. Ekspozycję można było oglądać w holu biblioteki.

  więcej>>

  galeria>>

 • Spotkanie z Mikołajem 2015

  3 grudnia 2015

  3 grudnia Bibliotekę i Ośrodek Animacji Kultury odwiedził Mikołaj wracający ze słonecznych wakacji na Hawajach. Oprócz dość ciepłej pogody, jak na tę porę roku przywiózł ze sobą masę prezentów, którymi obdarował dzieciaki z grupy zabawowej działającej przy bibliotece oraz przedszkolaków z Gołczy i Szreniawy.

   

  Piękne prezenty były nagrodą za wyjątkowo grzeczne zachowanie przez calutki rok, m.in. za mycie zębów, sprzątanie zabawek w swoim pokoju, czy uprzejme zachowanie wobec starszych. Dużą niespodzianką dla św. Mikołaja były wierszyki i piosenki przygotowane przez uczestników spotkania.

   

   

  Zabawie towarzyszyło przedstawienie teatru Kalejdoskop "Święty Mikołaj na urlopie".

  Teraz pozostaje czekać na kolejne odwiedziny Mikołaja w przyszłym roku...

  galeria>>

   

   

   

   

 • Akcja: e-motywacja

   

  3 grudnia 2015 odbyło się ostatnie wirtualne spotkanie dla seniorów w ramach programu Orange dla bibliotek akcja e-motywacja. Przebiegało ono pod hasłem "Nie nudzę się sobą". Gościem specjalnym spotkania była polska aktorka filmowa i teatralna Zofia Czerwińska.

   

   

   

   

   

   

   

   

  Korzyści dla osób uczestniczących w spotkaniach:

   

  - możliwość spotkania na żywo (poprzez internetową wideokonferencję) osób ciekawych, żyjących aktywnie,

  - możliwość zadania pytania osobie, która jest bohaterem spotkania,

  - aktywne spędzenie wolnego czasu,

  - spotkanie się z innymi ludzmi, nawiązanie nowych znajomości,

  - inspirowanie się działaniami innych ludzi w podobnym wieku.

  więcej>>

   

   

   

 • Spotkanie z ilustratorem książek Arturem Nowickim

  27 listopada 2015

  W piatkowe przedpołudnie 27 listopada odbyło sie spotkanie z ilustratorem Arturem Nowickim twórcą ilustracji  do wielu książek znanych i cenionych pisarzy.

   

  W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas IV - VI ze Szkół Podstawowych z Gołczy oraz Wysocic.

   

  więcej>>

  galeria>>

 • Światowy Dzień Pluszowego Misia

  25 listopada 2015

   W dniu 25 listopada obchodzy jest Światowy Dzień Pluszowego Misia z tej okazji maluchy z bibliotecznej grupy zabawowej przyniosły ze sobą swoje ulubione pluszowe misie.

   

  Świętowanie w tym dniu rozpoczęliśmy od przygotowania czapeczek imprezowych dla dzieci oraz ich maskotek.

   

  Oczywiście podczas tak wesołego i przyjemnego spotkania nie mogło zabraknąć tańców i śpiewu. Wszystkie dzieci wraz z mamami włączyły się ochoczo do wspaniałej zabawy przy piosence "Pokochaj pluszowego misia".

  galeria>>

   

 • Bezcenny

  23 listopada 2015

  Podczas listopadowego spotkania DKK dla dorosłych klubowicze omawiali powieść Zygmunta Miłoszewskiego "Bezcenny".

   

  W książce autor przedstawia nam niezwykłą historię odnalezienia jednego z najcenniejszych obrazów zrabowanych podczas II wojny światowej.

   

  Książka Zygmunta Miłoszewskiego to pełne mądrości kompendium wiedzy o sekretach historii sztuki. O uzdolnionych artystach, o szalonych kolekcjonerach, ale również o dzisiejszym rynku sztuki.

  więcej>>

 • Akcja: e-motywacja, ... spotkajmy się w internecie

  19 listopada 2015

  W czawrtek 19 listopada odbyło się kolejne wirtualne spotkanie pt. "ograniczyć ograniczenia", prowadzone przez Fundację Orange.

   

  Gościem specjalnym webinarium była podróżniczka, profesor antropologii na Uniwersytecie Warszawskim  Ewa Nowicka Rusek.

   

  więcej>>

   

 • Narodowe Święto Niepodległości

  11 listopada 2015

  W dniu 11 listopada 2015 r. w Gminie Gołcza świętowano obchody Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się przed Urzędem Gminy, gdzie Wójt Gminy Lesław Blacha wraz z Przewodniczącym Rady Stanisławem Makolą oraz Wiceprzewodniczącą Rady Anną Cembrzyńską złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą Józefa Piłsudskiego.

   

  Potem nastąpił przemarsz zebranych w asyście pocztów sztandarowych jednostek OSP, Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Gołczy na czele z Orkiestrą Dętą "Czapelanka"  i Komendantem Gminnym OSP Andrzejem Mitką do kościoła parafialnego w Gołczy pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP, gdzie odprawiona została msza święta koncelebrowana przez ks. proboszcza Edwarda Kuzkę, ks. Jacka Wójcickiego, ks.Jacka Kalkowskiego oraz ks. Mariusza Ralaka. Po nabożeństwie udano się do hali sportowej, gdzie miała miejsce część oficjalna uroczystości.

  więcej>>

  galeria>>

   

   

   

 • Akcja: e-motywacja, ... spotkajmy się w internecie

  5 litopada odbyło się wirtualne spotkanie z aktorką, modelką - Heleną Nurowicz w ramach akcji e-motywacja.

   

  więcej>>

   

   

 • Zaprogramuj się na czytanie

  W związku z przystąpieniem do realizacji projektu "Zaprogramuj sie na czytanie" w ramach programu "Małopolskie Czytanie", finansowanego przez  Wojewodę Małopolski, 19 października w naszej bibliotece odbyły się warsztaty z programowania przeprowadzone przez Stowarzyszenie Edukacji Pozaformalnej "Meritum".

   

  Wzięli w nich udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej (8 osób) oraz Gimnazjum (9 osób).

  Uczestnicy mieli okazję nie tylko dać wyraz swoim zdolnościom plastycznym ale przede wszystkim zbudować i zaprogramować działające roboty z klocków Lego. Całość spotkania była utrzymana w konwencji planu filmowego i skończyła się sceną przejazdu  zaprogramowanych robotów po przygotowanym wcześniej torze - scenerii.

   

  Na koniec każdy uczestnik otrzymał książkę  " Bajki Robotów" S. Lema.

  więcej>>

  galeria zdjęć>>

   

   

   

 • Poznajemy bibliotekę

  W minionym tygodniu gościlismy w naszej bibliotece trzy klasy zerowe z pobliskiej Szkoły Podstawowej. Dla większości uczniów była to pierwsza wizyta wśród tylu książek.

   

  Dzieci miały możliwość przejść między regałami w wypożyczalni dla dorosłych, zapoznać się z niezwykle przyjazną wypożyczalnią dla dzieci oraz czytelnią komputerową. Dowiedziały się jak można stać się  czytelnikiem biblioteki oraz jak wypożyczać książki. Wspólnie stworzyliśmy zasady zachowania w bibliotece oraz  przypomnieliśmy reguły dotyczące poszanowania książek. Wszystkim dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały.

   

  Na zakończenie każdy zerówkowicz  otrzymał na pamiątkę zakładkę do książki.

   

  Jest nam niezmiernie miło, iż wizyty te będą kontynuowane co tydzień przez cały rok szkolny.

  galeria>>

   

 • Code Week - tydzień kodowania

  10 - 18 października 2015

  W dniach 10 - 18 października obchodzony był Europejski Tydzień Kodowania.

   

  Również nasza biblioteka aktywnie uczestniczyła w tej inicjatywie. W ramach Code Week zorganizowaliśmy zajęcia dla najmłodszych z zakresu technologii informacyjno - komunikacyjnej.

   

  Code Week Polska jest częścią Europejskiego Tygodnia Kodowania, który odbył się w tym roku już po raz trzeci. Jego celem jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

  więcej>>

 • NIKE dla Olgi Tokarczuk

  „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk nagrodzone NIKE 2015 za najlepszą książkę ubiegłego roku.


  "Księgi Jakubowe" to nie tylko powieść o przeszłości. Można ją czytać również jako refleksyjne, momentami mistyczne dzieło o samej historii, jej zakrętach i trybach, które decydują o losach całych narodów. To właśnie w połowie XVIII wieku, u progu Oświecenia i przed rozbiorami, wybitna pisarka poszukuje odpowiedzi na pytania o dzisiejszy kształt naszej części Europy.

  więcej>>

 • Gospodarka Leśna

   

  We wrzesniu i październiku w naszej bibliotece można było oglądać pokonkursową wystawę "Gospodarka Leśna".

   

  Na ekspozycji zostały zaprezentowane najlepsze fotografie VI Małopolskiego Konkursu Fotograficznego "Leśne inspiracje 2014” oraz fotografie małopolskich leśników.

   

  więcej>>

  galeria>>

 • Biblioteczna grupa zabawowa

  Zakończyliśmy nabór do Bibliotecznej Grupy Zabawowej

   

  Wszystkich uczestników serdecznie witamy i zapraszamy do wspólnej zabawy

   

  Zajęcia odbywają się w środy od godz. 1000 do 1130.

   

  Dodatkowe informacje w BiOAK lub tel. 12 388 60 44.


  Zajęcia bezpłatne.

   

   

 • Orange dla bibliotek

  styczeń - lipiec 2015

  Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Gołcza wzięła udział w programie „Orange dla bibliotek”.

  Dotacja w pierwszym półroczu bieżącego roku wyniosła 1 237,63 zł. i przeznaczona została na sfinansowanie dostępu do Internetu w

  bibliotece głównej i filii.

  Celem projektu jest edukacja oraz popularyzacja wykorzystania Internetu przez użytkowników bibliotek, a w szczególności zapewnienie dostępu do szerokopasmowych łączy internetowych, a także zakup materiałów oraz prowadzenie projektów o charakterrze edukacyjnym do końca lipca 2015.

  Jest nam niezmiernie przykro, iż Fundacja Orange zakończyła projekt refundacji kosztów dostępu do internetu w gminnych bibliotekach.

  Dziękujemy za sześcioletnią współpracę.

 • Ukrainka

  19 październik 2015

  Tematem dyskusji październikowego spotkania DKK dla dorosłych była książka Barbary Kosmowskiej "Ukrainka".

   

  Autorka właściwie ukazała charakterystyczne postawy emigrantów z ich nadziejami na lepszą przyszłość, ufnością i oddaniem, z jakim starają się sprostać wygórowanym często żądaniom nowych pracodawców. Nie zabrakło więc i bolesnych rozczarowań młodych bohaterów oraz zmieniających się pod wpływem nowych warunków oczekiwań.
   

  więcej>>

   

 • Raj tuż za rogiem

  30 września 2015

   

  Podczas wrześniowego spotkania DKK dla dorosłych omawialiśmy książkę "Raj tuż za rogiem"  M. V. Llosa.

   

  Jest to pełna pasji powieść opowiadająca historię dwóch postaci, działaczki społecznej i jej wnuka znanego malarza. Ona walczy o prawa kobiet i robotników w XIX wieku, on poszukuje inspiracji malarskich i miejca gdzie nie ma niewoli, nakazów i zakazów.

   

  Dwoje ludzi, dwa inne światy, a te same pragnienia. Szczęście, spokój i akceptacja.

  więcej>>

 • Ogłoszenie - nabór na zajęcia muzyczne

  sierpień - wrzesień

  Zamknęliśmy nabór na bezpłatne zajęcia muzyczne, które odbywać się będą w poniedziałki od godz. 1300 do ok. 2000.

   

   

   

   

   

   

   

  W programie:

  1. Zajęcia umuzykalniające dla najmłodszych – Rytmika.

  2. Studio Piosenki – indywidualne zajęcia wokalne dla dzieci, młodzieży i dorosłych (nauka śpiewu, opanowanie prawidłowego oddychania, podstawowe elementy techniki wokalnej, praca nad interpretacją utworów, kształcenie słuchu, poszerzanie zainteresowań muzycznych uczestników).

  3. Zajęcia zespołowe: chór (młodzież, dorośli), zespół wokalno – instrumentalny (dzieci, młodzież).

  4. Zajęcia instrumentalne – nauka gry na pianinie.

   

  Zajęcia poprowadzi  KATARZYNA KORNAŚ - muzyk instrumentalista, aranżer a także dyrygent chóralny.

  więcej>>

   

 • Życie codzienne w opactwie cysterskim

  lipiec - sierpień 2015

  W lipcu i sierpniu prezentowaliśmy wystawę fotograficzną Andrzeja Kalinowskiego "Życie codzienne w opactwie cysterskim".

   

  Prezentowana wystawa powstała z okazji pięćdziesiątej rocznicy powrotu Cystersów do Wąchocka i utworzenia opactwa (1964). Pokazuje życie codzienne w klasztorze i mniej znane zakątki i detale z kościoła oraz klasztoru. Pewne obiekty pokazane na zdjęciach są na co dzień za klauzurą klasztorną i dlatego nie są dostępne zwiedzającym. Są tam, gdzie miejsce wyznaczyła im historia. Doboru zdjęć i opisów dokonali Cystersi z Wąchocka. Wszystkie zdjęcia wykonywane były na „żywo”, a dzięki uprzejmości Przełożonych klasztoru autor wystawy przez kilka dni mieszkał razem z Braćmi i obserwował ich codzienne klasztorne życie, uczestniczył też w ich modlitwach i nabożeństwach.

  więcej>>

  galeria>>

 • Narodowe Cztanie

  W ubiegłą sobotę, 5 września 2015 r., w całej Polsce odbyło się publiczne czytanie „Lalki” Bolesława Prusa. W sobotnie przedpołudnie w warszawskim Ogrodzie Saskim akcję zainaugurowała Para Prezydencka. Potem przez cały dzień powieść czytali m.in. znani aktorzy.

  więcej>>

 • ŻNIWOGRANIE - czas na dziękczynienie i odpoczynek

  30 sierpnia 2015

  Tegoroczne Święto Plonów w Gminie Gołcza odbyło się na stadionie sportowym w Przybysławicach pod nazwą „ŻNIWOGRANIE”.

  Impreza zorganizowana była pod patronatem Wójta Gminy Gołcza.

   

  więcej>>

  galeria>>

   

 • Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet

  26 sierpnia 2015

  Tematem dyskusji sierpniowego spotkania DKK dla dorosłych była książka Stiega Larssona "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet".

  Powyższy tytuł jest pierwszą częścią trylogii Milenium.

  więcej>>

 • Błędne siostry

  10 lipca 2015

  Podczas lipcowego spotkania DKK dla dorosłych omawialiśmy książkę  "Błędne siostry" Renaty L. Górskiej. Jest to powieść o metamorfozie kobiety obciążonej bolesną i tajemniczą historią.

   

  więcej>>

 • Grupa Zabawowa - zakończenie zajęć

  19 czerwca 2015

  W piątkowe przedpołudnie 19 czerwca  po raz ostatni odbyły się zajęcia bibliotecznej Grupy Zabawowej. Spotykaliśmy się przez 5 miesięcy w każdy piątek by wspólnie spędzić półtorej godziny. Był to czas poświęcony na gry i zabawy, w których aktywnie brały udział dzieci wraz z mamami. Maluchy uczestnicząc w spotkaniach w obecności mam, były odważne, pewne siebie i bardzo kreatywne. Również mamy dzieliły się ze sobą spostrzeżeniami oraz dobrymi radami. Na zakończenie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz książeczki.

  galeria>>

 • Lanckorona - wystwa fotografii Zofii Zalewskiej

  maj - czerwiec 2015

  W maju i czerwcu w naszej bibliotece można było oglądać wystawę fotografii Zofii Zalewskiej "Lanckorona".

  Prezentowana ekspozycja była fotograficzną, jesienną impresją z Lanckorony, rzadkiej urody miasteczka, gdzie zatrzymał się czas.

  więcęj>>

   

 • Pieniądze i lupa niezbędne na zakupach

  24 czerwca 2015

  W środę 24 czerwca odbyło się drugie spotkanie z cyklu "Zdrowie w naszych rękach", podczas którego pani Izabela Piwowarczyk wyjaśniała dlaczego warto zwracać uwagę na etykiety:

  - co oznaczają cyfry na kodzie kreskowym produktu

  - jakie wyróżniamy dodatki do żywności i jaki jest ich podział

  - jak oszukują nas producenci oraz  jak liczymy kalorie

  więcej>>

   

 • 19 razy Katherine

  19 czerwca 2015

  Książka Johna Greena "19 razy Katherine" omawiana podczas czerwcowego spotkania DKK dla młodzieży to pełna humoru, wciągająca i niezwykle złożona powieść o ponownym odnajdywaniu samego siebie.

  więcej>>

 • Bieguni

  17 czerwca 2015

  Tematem rozmów czerwcowego spotkania DKK dla dorosłych była książka Olgi Tokarczuk "Bieguni"

  Uhonorowana Literacką Nagrodą Nike, jedna z najgłośniejszych i najszerzej komentowanych powieści ostatnich lat

  więcej>>

 • Tydzień Czytania w gołczańskiej bibliotece

  30 maja - 6 czerwca 2015

  W dniach od 30 maja do 6 czerwca w całej Polsce obchodzony był XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Również nasza biblioteka aktywnie włączyła się do tych obchodów.  Dla swoich  czytelników przygotowała różnorodne atrakcje związane z promocją czytelnictwa.

  więcej>>

  galeria>>

 • Noc Bibliotek

  30 maja 2015

  30 maja 2015 roku w sobotę nasza biblioteka wzięła udział  w  I ogólnopolskiej  Nocy Bibliotek

  Tegoroczna Noc Bibliotek odbyła się u nas pod hasłem „Wieczorne czytanie w bibliotecznej altanie”. Spotkanie rozpoczęliśmy od przeczytania wiersza Juliana Tuwima „Lokomotywa”.

  Uczestniczki przyniosły swoje ulubione książki, które stały się tematem  późniejszych  rozmów i dyskusji.

  Wieczorne spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze.

  Podczas sobotniego wieczoru nie mogło zabraknąć wspólnego grillowania  oraz pamiątkowych zdjęć.

  Patronat honorowy nad akcją: Minister Edukacji Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biblioteka Narodowa.

  galeria>>

  więcej>>

 • Kiermasz Książek z okazji Dnia Dziecka oraz Tygodnia Czytania

  Dzień Dziecka to święto obchodzone niemal na całym świecie. Jednak nie we wszystkich krajach w tym samym dniu. Różnice wynikają przede wszystkim z tradycji narodowych i religijnych danego obszaru kulturowego. W Polsce święto dzieci obchodzone jest 1 czerwca.

  Akurat w tym roku zbiega sie to z akcją XVI ogólnopolskiego Tygodnia Czytania. Tytuł akcji nosi nazwę"Cała Polska czyta w bibliotekach”. Wydarzanie to ma na celu promowanie  czytania książek wśród dzieci i młodzieży.

  W związku z tymi uroczystościami biblioteka przygotowała kiermasze książek, podczas których można było zakupić książki, które stały się wspaniałym prezentem dla naszych pociech.

   

  więcej>>

 • Zdrowie w naszych rękach

  Dnia 20 maja 2015r. odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu "Zdrowie w naszych rękach" Tematem spotkania "Bez słodzenia o cukrzycy" była charakterystyka tej choroby i zagrożeń z niej płynącej.

  więcej>>

 • Spotkanie autorskie z Wiolettą Grzywnowicz w filii w Wysocicach

  Dnia 15 maja Filia Biblioteki Publicznej w Wysocicach miała olbrzymią przyjemność gościć pisarkę pochodzącą z terenu gminy Gołcza panią Wiolettę Grzywnowicz, było to spotkanie promujące jej nowy zbiór opowiadań dla dzieci zatytułowany Zakamarek pełen bajek”. W spotkaniu wzięły udział dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wysocicach. Dzieci wysłuchały kilku opowiadań autorstwa pani Wioli. Miały także możliwość zadawania pytań pisarce. Po spotkaniu dzieci pięknie podziękowały autorce kwiatami i oklaskami.

  więcej>>

  galeria>>

   

 • Spotkanie autorskie z Krzysztofem Koziołkiem

  14 maja 2015

  14 maja w Bibliotece i Ośrodku Animacji Kultury Gminy Gołcza w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży oraz Tygodnia Bibliotek odbyło się niezwykłe spotkanie z pisarzem i dziennikarzem Krzysztofem Koziołkiem.

   

  więcej>>

  galeria>>

   

 • Tydzień Bibliotek 8 - 15 maja 2015

  8 - 15 maja 2015

   

  Każdego roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i biblioteki. Poprawę jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. W tym roku hasło Tygodnia Bibliotek brzmi: „Wybieram bibliotekę”

   

  Biblioteka od zawsze służy swoim czytelnikom. Towarzyszy w zdrowiu i chorobie w smutku i radości dostarczając wiedzę, pobudzając wyobraźnię lub dotrzymując towarzystwa.

   

  Mamy nadzieję, że i tym razem każdy znalazł coś interesującego w programie Tygodnia Bibliotek przygotowanym w naszych placówkach.

  więcej>>

 • Buckingham - za zamkniętymi drzwiami

  6 maja 2015

  6 maja na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych rozmawialiśmy o książce "Buckingham - za zamkniętymi drzwiami" Bertranda Meyera-Stableya.

   

  To książka zbudowana na anegdotach i ciekawostkach, przygotowana, by zaprezentować czytelnikom egzystencję królewskiej rodziny i codzienność w pałacu. Do granic możliwości wypchana jest danymi i zabawnymi historyjkami, sprawia wrażenie pełnego oprowadzenia po Buckingham i umożliwia polubienie mieszkańców.

  więcej>>

 • XIV Małopolskie Dni "Książki i Róży"

  23 - 24 kwietnia 2015

  Jak co roku nasza biblioteka z okazji Światowego Dnia Książki oraz Małopolskich Dni „Książki i Róży” dla swoich czytelników oraz dla wszystkich mieszkańców Gminy Gołcza przygotowała miłe niespodzianki.

  -  "Gołczanie czytają dzieciom"

  -  Kiermasz książek w BiOAK i filii w Wysocicach

  - "Randka w ciemno z książką"

  więcej>>

 • Nowoczesne tablety w naszej bibliotece

  Z radością informujemy, iż złożony przez nas wniosek w konkursie "Tablety w Twojej bibliotece" został oceniony pozytywnie.

  Nasza biblioteka znalazła się w gronie szczęśliwych finalistów, którzy otrzymali po 3 nowoczesne tablety.

  Tablety te są udostępniane czytelnikom na miejscu lub wykorzystywane podczas organizowanych zajęć w naszej bibliotece.

  więcej>>

 • PTASIE IMPRESJE - wystawa fotografii

  24 marca – 30 kwietnia

   

  Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Gołcza w marcu i kwietniu prezentowała wystawę zdjęć Przemysława „Orła” Krawińskiego "Ptasie impresje”.

  Przemysław „Orzeł” Krawiński pochodzi z Nowego Sącza, od ponad 5 lat mieszka w Oulu, na północy Finlandii, 160 km od koła podbiegunowego. Jest absolwentem Szkoły Artystycznej w Limince (Limingan Taidekoulu) w Finlandii. To również miłośnik mocnych muzycznych brzmień oraz przyrody. Od wielu lat pracuje jako wolontariusz, opiekując się chorymi i rannymi ptakami. Specjalizuje się głównie w fotografii ptaków i makro.

  Zdjęcia dostępne w galerii BiOAK.

  więcej>>

 • Bibliotekarki - czyli o pracy w bibliotece słów kilka

  8 kwietnia 2015

  Tematem dyskusji  kwietniowego spotkania DKK dla dorosłych była  książka Teresy Moniki Rudzkiej "Bibliotekarki". 

  W książce świetnie została uchwycona skłonność kobiet do plotkowania i  intrygowania.

  więcej>>

   

   

 • Życzenia świąteczne

 • UWAGA wyniki konkursu "Najstrojniejsza palma wielkanocna"

  XI konkurs wielkanocny zorganizowany przez Bibliotekę i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Gołcza został rozstrzygnięty!

  Jury brało pod uwagę:

  • ogólną kompozycję palmy
  • rozmiar palmy miedzy 1 m – 2 m (liczony od podstawy kompozycji  palmy)
  • estetykę i własnoręczne wykonanie elementów pracy (w konkursie nie biorą udziału palmy wykonane z gotowych, zakupionych elementów np. sztuczne kwiaty, ozdoby)

  Galeria zdjęć.

  Wyniki konkursu:

   

  więcej>>

 • Tajemnica klejnotu Nefertiti - kroniki Archeo

  27marca (piatek)  2015

   

  Książka "Tajemnica klejnotu Nefertiti - kroniki Archeo" omawiana podczas marcowego spotkania DKK dla młodzieży, to przede wszystkim niesamowite przygody i niezapomniane historie. Jest to książka, która w niezwykły sposób odkrywa przed nami tajemnice nowo odkrytych grobowców i piramid.

  więcej>>

   

 • Apetyt na wiosnę – zdrowo jem, zdrowo rosnę!

  Spotkanie ze studentką dietetyki dla najmłodszych

  24 marca 2015

   

  Wiosną przeważnie wraz z apetytem na życie wzrasta apetyt na jedzenie. Pytanie czy jesteśmy świadomi tego co możemy, a czego nie powinniśmy jeść?

  W jedzeniu nie chodzi bowiem tylko o to byśmy najedli się do syta, ale o to by jedzenie przynosiło nam zdrowie!

  Na rozmowę  o  zdrowym jedzeniu właśnie biblioteka zaprosiła studentkę dietetyki  z Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia – panią Izę Piwowarczyk.

  Uczniowie klasy „Ob” pod kierunkiem pani Urszuli Jasłowskiej wykonali na zięciach planszę, na której umieścili pięć posiłków składających się ze zdrowych i niezdrowych produktów.

  Galeria zdjęć.

  więcej>>

 • Katalog SOWA BiOAK oraz obsługa internetowych kont użytkowników – lekcja z klasami I Gimnazjum w Gołczy

  23 marca 2014 – spotkanie z klasą Ic

  26 marca 2014 – spotkanie z klasą Ia

   

  W bibliotece w Gołczy od 2011 roku działa elektroniczna obsługa czytelników. Obecne klasy I gimnazjum zostały zaproszone do zapoznania się z tą usługą, a także z możliwością kontaktu on-line z bibliotekarzem  przez komunikator gg i  opcją proponowania książek do zakupu  w celu poszerzenia księgozbioru biblioteki.

  Gimnazjaliści uczyli się:
  • sposobów wyszukiwania książki w katalogu BiOAK SOWA
  • poruszania się w katalogu powiatowym
  • logowania do systemu i obsługi własnego konta internetowego (prolongata, zamawianie, rezerwacja, monitowanie zaległości, historia wypożyczeń, itp.).

  Zdjęcia obejrzeć można w naszej galerii.

 • Komputerowa Marzanna – spotkanie z klasą 0c

  18 marca 2015

  18 marca  do uczestnictwa w cyklu zajęć komputerowych dołączyła klasa 0c pod kierunkiem pani Beaty Wypchał. Tematem zajęć było stworzenie komputerowej Marzanny przy użyciu prostych narzędzi programu Paint. Zerówkowicze wykonali piękne rysunki, bogate w szczegóły np. buty – i to na obcasach, palce, oczy, wzory na sukienkach, które posiadały Marzanny. Gratulujemy wyobraźni!

  Dodatkowo część zajęć poświęciliśmy edukacyjnym grom komputerowym – czyli pracy w programach, które oprócz zabawy poszerzają wiedzę graczy z różnych dziedzin (np. liczenie, znajdowanie różnic, wskazywanie na jaką literę zaczyna się dany rysunek itp.

  Zdjęcia z zajęć dostępne są w naszej galerii.

 • Pierwsza wizyta przedszkolaków

  17 marca 2015

   

  W ubiegły wtorek biblioteka przyjmowała w swych progach wyjątkowych gości. Były to przedszkolaki z najmłodszej grupy wiekowej pod opiekę wychowawczyni Elżbiety Kwapień i Kingi Dudek.

  Dzieciaki zwiedziły naszą siedzibę i plac za budynkiem biblioteki wyposażony w ławeczki grill i altanę, która powstała z myślą o przyjemnym spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Altanka wzbudziła zachwyt w maluchach i z całą pewnością, gdy zrobi się cieplej będą mogli z niej skorzystać w pełni – choćby po to by zjeść drugie śniadanie w miłym otoczeniu.

  To pierwsza wizyta przedszkolaków w bibliotece publicznej – liczymy na częste odwiedziny, zwłaszcza, że maluchom bardzo spodobała się odnowiona, kolorowa biblioteka, w której mają osobną salę do zabaw pełną książek i innych atrakcji!

  Zdjęcia dostępne w naszej galerii.

 • Mama Muminków

  11 marca (środa) 2015

   

  W marcu  klubowicze z DKK "Między regałami" zagłębili się w biografię fińskiej pisarki, której seria książek do dziś jest podstawą wielu dziecięcych biblioteczek domowych.

  Wspaniała opowieść o malowaniu, pisaniu i Muminkach oraz wspólnym życiu z graficzką Tuulikki Pietilä, autorką wielu rysunków do książek Tove wzbogacona nigdzie dotąd niepublikowanymi zdjęciami i reprodukcjami.

  Polecamy - zwłaszcza wielbicielom Muminków!

  więcej>>

   

   

 • Pani wiosna w komputerze – spotkanie z klasą 0b

  10 marca 2015

   

  10 marca ruszył cykl zajęć komputerowych dla klas 0. Jako pierwsi szkolenie rozpoczęli uczniowie pani Urszuli Jasłowskiej z klasy 0b. Tematem zajęć była praca w prostym programie graficznym Paint. Zadanie polegało na namalowaniu wiosny przy użyciu prostych narzędzi takich jak pędzel, ołówek, gotowe kształty, „wiaderko z farbą” – czyli wypełnienie kolorem. Dzieciakom udało się stworzyć bardzo piękne rysunki mimo tego, iż dla kilkorga z nich było to pierwsze spotkanie z komputerem.

   

   

  Dodatkowo część zajęć poświęciliśmy na zapoznanie się ze stroną promującą edukacyjne gry dla najmłodszych - http://kiddoland.pl/. Polecamy tą stronę wszystkim rodzicom, którzy chcą by czas jaki spędza ich dziecko przy komputerze był wykorzystany mądrze.

   

  Zajęcia odbywały się na wyremontowanej w ramach projektu i wyposażonej w nowoczesny sprzęt 8-stanowiskowej pracowni komputerowej.

  Zdjęcia ze spotkania dostępne sa w naszej galerii.

 • NIEKOŃCZĄCA SIĘ NOC - wystawa fotografii Krzysztofa Olszaka

  styczeń  /  marzec  2015

  Ekspozycję zdjęć Krzysztofa Olszaka pt. "Niekończąca się noc" można oglądać do 15 marca 2015 r.

  Wystawa prezentuje piękno miast europejskich nocą.

  Zdjęcia dostępne w naszej galerii.

 • POLESIE - wystawa zdjęć Anny Pagacz i Mariana Gałata

  styczeń  /  marzec  2015

  Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy Anny Pagacz i Mariana Gałata pt. "POLESIE"

  "Na zdjęciach została uwieczniona piekna polska przyroda, a zwłaszcza dzikie zwierzeta w ich nauralnym środowisku."

  więcej>>

 • Złodziej pioruna

  27 lutego 2015

  "Wiecie co wcale nie chciałem być herosem półkrwi, nie prosiłem się o to, żeby być synem greckiego boga. Byłem zwyczajnym dzieckiem: chodzącym do szkoły, grającym w koszykówkę i jeżdżącym na rowerze. Nic szczególnego"

  więcej>>

 • Pierwsze spotkanie GRUPY ZABAWOWEJ

  27 lutego 2015 r.

  W piątkowe przedpołudnie odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Grupy Zabawowej.

  Uczestniczyły w nim dzieci w wieku od 1 do 4 lat wraz z rodzicami.

  więcej>>

 • Ferie zimowe w gołczańskiej bibliotece

  16   -   27 lutego  2015

   

  Drodzy czytelnicy trwają ferie zimowe więc zapraszamy wszystkich do skorzystania z naszej aktualnej oferty:

   

   

   

   

   

   

  Dyskusyjny Klub Książki dla młodzieży  - kolejne spotkanie 27 lutego, od godz. 1500 - 1800

  Oglądanie na śniadanie  -  pokaz bajek dla dzieci na DVD w każdy poniedziałek, środę i piątek  od 1000  -  1130

  Biblioteczny Klub Malucha  -  zajęcia dla mam z małymi dziećmi  -  pierwsze spotkanie 27 lutego, o godz. 1030

  Opowiadanie kołem się toczy  -  głośne czytanie bajek i wierszy dla dzieci, w każdy poniedziałek, środę i piątek  od 1330  -  1430

  Biblioteczna łamigłówka   -  zajęcia dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat, w każdy wtorek i czwartek od godz. 1200  -  1330

   

  Wszystkich chętnych zapraszamy do korzystania z Czytelni Komputerowej czynnej w godzinach pracy biblioteki.

   

 • Z tęsknoty za Judy

  13 lutego 2015

   

  Na pierwszym w tym roku spotkaniu  Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży "Szeptem o książkach"  omawialiśmy książkę Anny Cassidy  "Z tęsknoty za Judy".

  Książka ta opowiada o przeżyciach rodziny po utracie bliskiej osoby.  Pokazuje nam  jak wielki ból sprawia niewiedza o zaginionej córce.

  więcej>>

 • Uroczyste otwarcie Biblioteki w Gołczy

   

  Po wielkich wodach i gruntownym remoncie     11 lutego w samo południe odbyło się wyczekiwane przez wszystkich uroczyste otwarcie Biblioteki i Ośrodka Animacji Kultury Gminy Gołcza.

   

  W tym ważnym dla społeczności wydarzeniu uczestniczyło wielu dostojnych gości reprezentujących Małopolskę, Powiat Miechowski i Ziemię Gołecką.

  więcej>>

   

   

   

   

   

   

 • Kobieta w lustrze

  4 lutego 2015

   

  Na pierwszym w nowym roku spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych "Między regałami"  tematem dyskusji była książka Erica-Emmanuela Schmitta "Kobieta w lustrze". 

  Sporą część czasu poświęciliśmy na wybór tegorocznych książek dla klubu  z nadzieją na dobra lekturę.

  więcej>>

 • w.bibliotece.pl - Biblioteka w Gołczy w portalu e-usług bibliotecznych

  Portal w.bibliotece.pl jest ogólnodostępnym serwisem skierowanym do wszystkich użytkowników Internetu, zainteresowanych wymianą informacji na temat książek, regionaliów, zbiorów multimedialnych i innych, gromadzonych w bibliotekach i zasobach prywatnych. Portal działa na wielu płaszczyznach przeznaczonych dla różnych grup użytkowników.

  Celem portalu w.bibliotece.pl jest promocja czytelnictwa oraz stworzenie społeczności skupionej wokół działalności bibliotek.

  więcej>>

 • Gołczańska biblioteka z plusem

   

   

  Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Gołcza w bieżącym roku realizuje projekt pod nazwą: „Remont budynku wraz z częściową wymianą wyposażenia Biblioteki i Ośrodka Animacji Kultury Gminy Gołcza im. ks. dra Jana Piekoszewskiego” w ramach Programu Wieloletniego Kultura + Priorytet „Biblioteka+. Infrastruktura Bibliotek”.

  Wartość całego remontu gołczańskiej książnicy to 528 843 zł, natomiast dofinansowanie przyznane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wynosi  396 632 zł, co stanowi 75 % kosztów całości zadania.

  Projekt uzyskał także dofinansowanie  ze srodków Województwa Małopolskiego w formie dotacji celowej w wysokości 30 000 zł.

  Dzięki pozyskanym pieniądzom będzie można m.in.:  

  wykonać izolacje fundamentów i ścian piwnic, wymienić przestarzałe i nieszczelne okna oraz drzwi, wyremontować dach, elewację i dojście do budynku, wymienić instalację CO, wyremontować węzły sanitarne i klatkę schodową, zakupić do biblioteki schodołaz dla osób mających problem w poruszaniu się po schodach, odświeżyć wnętrza biblioteki oraz stworzyć kącik prasowy.

  Zdjecia dostępne w galerii BiOAK.

  więcej>>